CiddiGazete- İçişleri Bakanlığı görevine 3 Haziran'da yapılan atama ile Süleyman Soylu'nun yerine Ali Yerlikaya'nın gelmesinin ardından, yurt içinde yakalanan kaçak göçmen sayısında büyük artış oldu.

Soylu döneminde bu yıl ilk 5 ayda 60 bin, Yerlikaya döneminde ise sonraki 4 ayda 105 bin kaçak yakalandı.

GÖÇ İDARESİ BAŞLANLIĞI'NDA DEĞİŞİM

Ali Yerlikaya göreve geldikten sonra 14 Temmuz'da Göç İdaresi Başkanlığı'nda geniş çaplı değişiklik yaptı.

Başkanlığa Mülkiye Başmüfettişi Atilla Toros getirildi. Beşiktaş Kaymakamı Önder Bakan ile Mülkiye Başmüfettişi Hüseyin Kök de başkan yardımcılığına atandı.

Pınarbaşı'ndaki saldırıya tutuklama Pınarbaşı'ndaki saldırıya tutuklama

Yabancılar Genel Müdürlüğü'ne Gözde Özkorul, Düzensiz Göçle Mücadele ve Sınır Dışı Genel Müdürlüğü'ne Ramazan Seçilmiş getirildi.

45 BİN 454 KAÇAK SINIRDIŞI EDİLDİ

Yeni Göç İdaresi Başkanı Toros, "Hazirandan bu yana yakalamalarda artış var. Haziranda 19, temmuzda 26, ağustosta 28 ve eylülde 31 bin düzensiz göçmen yakalandı. 45 bin 454'i sınır dışı edildi. Ayrıca 76 bin 494'ünün ülkeye girişi engellendi" açıklamasını yaptı.

HER TARAF KAÇAK KAYNIYOR

Türkiye'de son 24 saatte Yunanistan tarafından geri itilen Ayvalık'ta 34, Kuşadası ve Didim'den 51, Marmaris'ten 62 düzensiz göçmen kurtarıldı. Bodrum'da 78 kaçak göçmen ile 3 organizatör yakalandı. İzmir'de 370 göçmen ve 6 kaçakçı, Şanlıurfa'da 39 göçmen ve 8 organizatör gözaltına alındı. Kocaeli'nde 6, Edirne'de de 60 göçmen ele geçirildi.

587 BİN SIĞINMACI TÜRKİYE'DE DOĞDU

Kaçakların yanı sıra kayıtlı göçmenler de Türkiye için sorun olmaya devam ediyor. Göç İdaresi Başkanı Atilla Toros, Türkiye'de doğan geçici koruma kapsamındaki sığınmacı bebek sayısının yarım milyonu geride bıraktığını kaydetti. Toros "587 bin 600 civarında bir şey var, şu anki rakamlarımızda doğan bebekler..." dedi. TBMM'deki Göç ve Uyum Alt Komisyonu'nda milletvekillerine sunum yapan Toros, göçmenleri geldikleri yerlere geri göndermek için 16 ülke ile geri kabul anlaşmaları yapıldığını da söyledi.

İRAN VE AFGANİSTAN ANLAŞMAYI KABUL ETMEDİ

Ülke ismi vermeyen Toros, bunun yanı sıra en çok düzensiz göçmenin geldiği İran ve Afganistan'ın anlaşma yapmayı kabul etmediğini belirtti. Göç İdaresi, 28 Eylül itibariyle Türkiye'de yasal olarak kalan yabancı sayısını 4 milyon 741 bin olarak açıklamış, bunun 3 milyon 279 bininin Suriyeli olduğunu bildirmişti.

(Sözcü)

Editör: İbrahim KANBUR