CiddiGazete- Ülkü Ocakları Genel Başkanlarından Sinan Ateş, 30 Aralık 2022'de Ankara'da uğradığı silahlı saldırı sonucu yaşamını yitirdi. Aralarında tetikçiyi taşıyan motosikleti kullanan Vedat Balkaya ile suikastin hemen ardından MHP İstanbul İl Yönetim Kurulu listesinden silinen Ufuk Köktürk'ün de bulunduğu 10 şüpheli tutuklandı.

Cinayete ilişkin soruşturma kapsamında tutuklanan ve firari tetikçi Eray Özyağcı'yı İstanbul'dan VİP minibüsle Ankara'ya getiren iki özel harekat polisi de tutuklananlar arasında. Polisler Aşkın Mert Gelenbey ve Murat Can Çolak, ifadelerinde 10 gün önce tanıştıkları tetikçi Özyağcı'nın kendisini farklı bir isimle tanıttığını iddia ettiler.

Polisler ifadelerinde, "Ankara'ya eğlenmek için gidecektik. Gerçek ismini sonradan öğrendiğimiz Eray Özyağcı bize 'Hastam var, ben de sizinle gelebilir miyim masrafa ortak olurum' dedi. Kabul ettik. Onu Ankara'ya bıraktıktan sonra bir iki eğlence mekanı gezdik, sonra İstanbul'a döndük. Eray'ın ismini ve tetikçi olduğunu gözaltına alınınca öğrendik. Olayla ilgimiz yok" dedi.

"DODO TANIŞTIRDI"

Tutuklanan transporter aracın sahibi Mustafa Uzunlar, emniyetteki ifadesinde, özel harekat polisleri Çolak ve Gelenbey'i tanıyıp tanımadığı sorusuna, "Bu şahıslar 27 Aralık günü bizim otoparkta 61 OF 0609 plakalı transporter aracı almaya geldiğinde Dodo lakaplı Doğukan Çep isimli kişi bizim otoparktaydı. Kendisi bu kişileri polis olarak tanıştırdı. Gelenler 2 kişiydi. 2'si de polis dedi. Bunlardan birinin hatta Özel Harekâtta çalıştığını söyledi" cevabını vermişti.

"DİREKSİYONA POLİSLERDEN BİRİ GEÇTİ"

Uzunlar ifadesinde şunları söylemişti: "27 Aralık günü işletmiş olduğum Ataşehir'deki otoparka saat 15.00 sıralarında kendi aracımla tek başıma geldim. İşyerime geldiğimde Dodo lakaplı Doğukan Çep de otoparktaydı. Kendisi ile sohbet ederken Ankara'da bir düğün olduğunu, düğün sahibine hediyesini verip gelmek için araç ihtiyaçları olduğunu, hatta Ankara'ya iki polis arkadaş ile birlikte gideceğini, birazdan polislerin de otoparka geleceğini söyledi. Daha sonra Murat Can Çolak ve Aşkın Mert Gelenbey adlı polisler geldi. Israr üzerine aracı vermeyi kabul ettim. Araç temiz olsun diye otoparkımızda bulunan yıkamaya aracı yıkatmak için verdirttim.

Bu sırada 'Papi' lakaplı Eray Özyağcı da da otoparka geldi. Araç içindeki şahsi eşyalarımı aldım. Aracı kendilerine 27 Aralık günü saat 16.30-17.00 sıralarında otoparkta teslim ettim. Hatırladığım kadarıyla polislerden biri direksiyona geçti, diğeri ve Eray da araca bindi. Doğukan'a 'hani sen de gidecektin' diye sorduğumda 'yok ben kalacağım, arkadaşlar gidip gelecek' dedi.

Bunun üzerine ben spor yapmak için spor salonuna gittim. 28 Aralık günü otoparka geldiğimde aracın otoparkta olduğunu gördüm. Çalışan personele sorduğumda aracın sabah saat 09.28 sıralarında kendisini polis olarak tanıtan polislerden esmer olan polisin tek başına getirip bıraktığını öğrendim."