CiddiGazete- Muğla Olgunlaşma Enstitüsü Müdür Vekili Hüdayi Baş, önceki gün geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi. Baş’ın vefatının arkasında, usulsüzlüğe karşı çıktığı için "istifa et" baskısının olduğu ileri sürüldü.

Adım adım ölüme giden gelişme şöyle yaşandı: Enstitüde Usta Öğretici alımı için sınav düzenlendi. Ancak kazananlar listesi, Menteşe İlçe Milli Eğitim Müdürü Soner Kaya ve Menteşe İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Muhammer Cihan tarafından değiştirilmek istendi.

Edinilen bilgiye göre Baş; isimlerin "İl Milli Eğitim Müdürü bu isimleri istemiyor" ifadeleri ile değiştirilmek istenmesine "Ben bu isimleri değiştirmem, liyakat’a göre bu isimlerin olması gerekir" sözleri ile karşı çıktı.

Bunun üzerine Muğla İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre, Baş’ı makamına çağırdı. Baş, isimlerin değiştirilmesi isteğini “hak mahrumiyeti olacağı ve kişilerin haklarının gasp edilmesinin doğru olmadığı” gerekçeleri ile reddetti.

Töre, Baş’ın isteği reddetmesi üzerine bağırarak “İşine gelmiyorsa, prensiplerine ters ise istifa et, git. Senin kadronu bakanlığa iade ettim” ifadelerini kullandı.

Baş ise "İstifa etmeyeceğim, çalışacağım. Ben onurlu bir insanım, kimsenin hakkını yemek için gelmedim" diye cevap verdi.

‘SAĞLIĞIM BOZULDU’

Kaya ve Cihan ise müdürlük çıkışında Baş’ın elindeki sınav evraklarını almak istedi. Evrakları vermeyi reddeden Baş, fenalaşması üzerine ambulans ile hastaneye kaldırıldı.

Baş, daha sonra Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü’ne yazı yazarak, yaşananları anlattı. Ancak, kalbi yoğun tempoya dayanmayan Baş, önceki gün yeniden kalp krizi geçirdi ve yaşamını yitirdi.

Vefatından önce Baş, müdürlüğe yazdığı yazıda olayı anlatıp, "Bütün bu yaşananlar benim sağlığımı ve çalışma şevkimi bozarak Olgunlaşma Enstitümüzün hedef ve amaçlarını yok edeceğini düşündüğümden siz büyüklerime danışma ihtiyacı hissettim.

Kurumumuzun işleyişine zarar verecekse istifa ederim" dedi.

Baş’ın ayrıca, 4 Eylül’de Menteşe Kaymakamlığı’na şikâyet dilekçesi yazdığı da ortaya çıktı. Baş dilekçesinde yine olayları anlatıp, “Hayatıma kasteden davranışlar halen devam etmektedir. Ben adil olmayı ve kul hakkı yememeyi, zamanın en iyi polislerinden biri olan rahmetli babamdan öğrendim ve kimsenin bunu değiştirmesine izin veremem” diye yazdı.