CiddiGazete- İyi Parti İstanbul Milletvekili Salim Ensarioğlu, vatana ihanetten asılan Şeyh Said, Said Nursi ve Seyid Rıza'yı "sevgi pıtırcığı" ilan etti.

Ensarioğlu'nun ifadeleri, CHP'den uzaklaşıp PKK ile anılmadan seçimlere hazırlanan İyi Parti tabanında şok etkisi yaptı.

Tepkiler çığ gibi büyüyünce İyi Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, Salim Ensarioğlu'nun Meral Akşener'in talimatıyla disiplin kuruluna sevk edildiğini duyurdu.

Ensarioğlu için "sayın" ifadesini kullanan Zorlu, açıklamasında "ihraç"tan söz etmedi. Kürşad Zorlu, Salim Ensarioğlu'nun açıklamasının İyi Parti ile ilişkisi olmadığını belirtti.

Meral Akşener kendisi, oğlu, sekreteri ve sekreterinin kocası hakkında "akçeli" açıklamalar yapan Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır'ı direkt ihraç edilmek üzere disiplin kuruluna sevk etmişti.

İyi Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu'nun paylaşımı şöyle:

- İstanbul Milletvekili Sayın M.Salim Ensarioğlu'nun, İYİ Parti'nin kuruluşundaki temel değerlerini ve bugüne kadar sürdürdüğü siyasi mücadele ve tutumunu yok sayan bu açıklamasını asla kabul etmiyoruz.

- Milli Mücadelenin ruhuna ve Türkiye Cumhuriyetinin kurucu iradesinin ortaya koyduğu tarihi ve milli gerçeklere aykırı paylaşımını reddediyoruz.

- Böyle bir anlayışın partimizle hiç bir ilişkisi yoktur ve bundan sonra da olamayacaktır.

Erdoğan'a İsrail sorusu: O iş bitti Erdoğan'a İsrail sorusu: O iş bitti

- Söz konusu paylaşımla alakalı, genel başkanımızın talimatlarıyla, gereken disiplin süreci ivedilikle başlatılmıştır. Saygılarımızla...

SALİM ENSARİOĞLU NE DEDİ?

Vatan hainlerine övgüler yağdıran İyi Parti İstanbul Milletvekili Salim Ensarioğlu sosyal medya hesabından şu açıklamayı paylaşmıştı:

- Son günlerde Diyarbakır’da bir bulvara bölgemizin en önemli değerlerinden Şeyh Said efendinin isminin verilmesi üzerinden başlayan tartışmalarda bölgenin toplumsal ve dini değerlerinden birine dönüşen Şeyh Said'e yönelik ithamları şiddetle reddediyorum.

- Bu tür ithamları ifade edenler toplumsal kutuplaşmayı derinleştirmek dışında herhangi bir amaca hizmet etmeyenlerdir.

- Biz toplumun tüm değerlerine saygı ve hürmeti bir hafıza barışı olarak görüyoruz. Bu minvalde daha önce de defalarca dile getirdiğim üzere Şeyh Said gibi büyük değerlere dönüşen Beddiüzzaman Said Nursi ve Seyid Rıza'nın da mezar yerlerinin açıklanması hafıza barışına hizmet edecektir.

- Anılan değerlerin mezar yerleri aleni bir değer iken devlet sırrı diye ifadelendirilmesi akla ziyan olmakla beraber hafıza barışına hizmet etmemektedir.

- Ülkemizde öncelikli olarak bir hafıza barışından başlanıp huzur ikliminin kalıcı olarak sağlanmasının tüm kesimlerin dahli ile mümkün olabileceği inancının kırılmasına müsade etmeyeceğimizi ilgili taraflar bilmelidir.

- Ayrıca bu inancı taşıyan ilgili kamuoyunun taşıdığı bu inancını daha yüksek bir sesle dile getirmesini temenni ediyorum.