CiddiGazete- Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın, kadın cinayetlerine yönelik "Adalete ihtiyacımız var" demesi ve iyi hal indirimini eleştirmesi tepki çekti.

Bozdağ, önceki gün katıldığı Aile İçi ve Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Toplantısı'nda, "Kadına karşı şiddetle mücadele ve diğer konularda adalete ihtiyacımız var" derken, iyi hal indirimine işaret ederek, "İyi hal indirimi, kravattan, elbiseden, bıyıktan, saçtan, sakaldan değil, suçun failinin gerçek pişmanlığı üzerinden uygulanan bir ceza indirim nedenidir. Eğer yasa gerektiriyorsa yasayı değiştirerek, eğitim gerekiyorsa eğitim yaparak bu konunun önüne geçme konusunda kararlıyım" demişti.

Bozdağ'ın, bu konuşmanın ardından iyi hal indiriminde yasal değişiklik yapılmasına yönelik teknik çalışma başlatılması talimatı verdiği belirtildi.

"BÜYÜK ÇOĞUNLUĞU HAKİMLİK YAPAMIYOR KARAR YAZAMIYOR"

İstanbul Barosu'nun eski Başkanı Turgut Kazan Bozdağ'ın sözleri üzerine yaptığı açıklamada liyakata dikkat çekti. "Nasıl ki liyakat her alanda önemliyse, hâkim gibi hâkim alırsanız... Tabii ki öyle bir şey yaşanmaz. Sadece yasa değiştirilerek çözülmez. Tam ilkel bir anlayış. Zaten Bozdağ'a da yakışan o" dedi.

Bozdağ'a "Elini tutan mı var?" diye soran Kazan, "Çözüm üretmek zorunda" ifadelerini kullandı.

Son dönemde alınan hâkimlere dikkat çeken Kazan, "Büyük çoğunluğu hâkimlik yapamaz, yapamıyor da zaten. Karar, ara karar yazamıyor, duruşma yönetemiyor. Liyakatlıları nasıl almadıklarını da biliyoruz" dedi.