CiddiGazete- CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Tarım Kredi Kooperatif marketlerinde 30’un üzerinde temel tüketim ürününde indirim yapılmasıyla ilgili Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı eleştirdi.

Kılıçdaroğlu, Twitter hesabından paylaştığı mesajda, “Ben perakendecilere indirim talebi mektupları yazarken, sen 10 ay seyrettin Erdoğan. Millet burnundan soluyor, sen indirim yalanları söylüyorsun. Yapıla yapıla 20-30 kuruşluk indirimler yapıldı. Her şeyiniz skandal. Utanın be! Şunu hiç kimse unutmasın. Burada suç perakendecilerin değil; ekonomiyi yerle bir eden, üretimi bitiren Saray iktidarınındır” ifadelerinin kullandı.

KILIÇDAROĞLU’NUN MEKTUBU

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, 20 Kasım 2021 tarihinde yaptığı basın açıklamasında, halkı korumak adına, büyük marketlerden bir talebi olduğunu ifade etmiş; un, yağ, süt, bulgur, makarna, mercimek, yumurta, peynir, tuz ve her ay bir çeşit sebzeden oluşan "10 Hayatta Kalma Ürünü" için kış aylarında zam yapılmamasını istemişti.

Açıklamasının sonunda, bu 10 kalem ürün için, tüm zincir marketlerin üst düzey yöneticilerine bir mektup göndereceğini söyleyen Kılıçdaroğlu, söz konusu mektubu 2 Aralık 2021 tarihinde göndermişti.

Altılı Masa sonrası ortak bildiri Altılı Masa sonrası ortak bildiri

Kılıçdaroğlu, market sahibi ve yöneticilerine gönderdiği mektubu sosyal medya hesabından, "Güldük eğlendik… Şimdi Şahsın tuhaflıklarını bir kenara bırakalım ve gerçek işimize dönelim. Söz verdiğim gibi, market sahibi ve yöneticilerine gönderdiğim mektubu paylaşıyorum. Milletimi de şahit olmaya davet ediyorum" notuyla paylaşmıştı.

Kılıçdaroğlu'nun market sahibi ve yöneticilerine gönderdiği mektup şöyleydi:
"Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik buhran, hepimizin malumudur. Özellikle temel gıda ürünlerine yapılan zamlar, hali hazırda alım gücü azalan milletimizi ekonomik olarak bir çıkmazın içine sokmaktadır.
Bildiğiniz üzere, 20 Kasım 2021 günü, gıda sektörümüzün paydaşları ile bir video konferans toplantısı gerçekleştirdik. Bu toplantıda, ekonomik buhran sürecinde hem sektörümüzü hem de halkımızı koruyacak tedbirler üzerinde konuştuk. Ardından gerçekleştirdiğim basın açıklamasında da hükümetin acilen atması gereken 6 adımı açıkladım.
Değerli Sektör Yöneticisi;
Söz konusu basın açıklamasında, halkımızı korumak adına, büyük marketlerden de bir talebim olduğunu ifade etmiş, "10 Hayatta Kalma Ürünü" için kış aylarında zam yapılmamasını istemiştim.
Bu ürünler: Un, yağ, süt, bulgur, makarna, mercimek, yumurta, peynir, tuz ve her ay bir çeşit sebzedir.
Bu talebin, sizden, bu ürünlerde açıkça zarar etmenizi istemek olduğunun farkındayım. Ancak bunu halkımız adına yapmak zorundayız.
Ve bu mektup vesilesiyle bir kez daha vurgulamak isterim ki, sizden istediğim bu fedakârlıktan doğacak zararı, iktidara geldiğimizde karşılayacağız.
Kara kışı atlatabilmek adına, halkımız için bu adımı atacağınıza inanıyor, sizleri saygıyla selamlıyorum.
Kemal Kılıçdaroğlu
Genel Başkan"