CiddiGazete- Depremzedelere dağıtması gereken çadır ve konserveleri başka yardım kuruluşlarına satan Kızılay'a toplumun her kesiminden büyük tepki geldi.

İndirim yalan oldu: Motorine zam İndirim yalan oldu: Motorine zam

Ahbap'a çadır satılması skandalına dair açıklama yapan Kızılay Başkanı Kerem Kınık, "Çadırı biz değil, iştirakimiz sattı" diye açıklama yaptı.

Kerem Kınık'ın tartışma yaratan cümlesine göre çadırı Kızılay değil ama yine Kızılay'a bağlı iştirak sattı. Kınık'ın bahsettiği ve çadır fabrikalarının bağlı olduğu Kızılay'ın şirketi ise merkezi İstanbul’da olan Kızılay Çadır ve Tekstil Anonim Şirketi. Bu şirketin yönetiminde oldukça dikkat çekici bir isim yer aldı.

AKP'YE YAKIN İSİMLER YÖNETİMDE

İstanbul Ticaret Odası'nın (İTO) kayıtlarına göre, Kızılay'ın eski yönetim kurulu üyesi olan ve bir dönem Kızılay genel başkan vekilliği görevini yürüten İsmail Hakkı Turunç şirketin yönetiminde yer alıyor. AKP'ye yakınlığıyla da bilinen Turunç, Kızılay'ın yöneticisi olmamasına rağmen Kızılay'ın çadır şirketinin yönetiminde yer aldığı için ücret alıyor. Turunç aynı zamanda 15 Temmuz Derneği'nin de başkanlığını yürütüyor.

Turunç, "Aynı zamanda Kızılay Başkan danışmanıyım. Yönetim kurulunun aldığı kararla bu göreve geldim. Çadır şirketinin yönetimindeyim ve buradan maaş alıyorum" dedi. Turunç, "Kızılay Başkan danışmanlığı görevinden ne kadar maaş alıyorsunuz?" sorusuna ise cevap vermedi. Daha önce Kızılay Başkanı Kerem Kınık'ın açıkladığı bilgiye göre, Kızılay'ın şirketlerindeki yönetim kurulu üyeleri asgari ücretin üç katı huzur hakkı alıyor.

Kızılay Çadır ve Tekstil Şirketi'nin yönetim kurulunda şu isimler de yer alıyor ve bu isimlere huzur hakkı ödeniyor:

Kerem Kınık: Kızılay Başkanı ve eski AKP Meclis Üyesi.

İlyas Haşim Çakmak: Kızılay Holding'in CEO'su

Şükrü Can: Daha önce Diyanet İşleri Başkanlığı'nda çalışıyordu.

Hüseyin Can: AKP'li Ümraniye Belediyesi'nin bir önceki başkanı Hasan Can'ın kardeşi ve ilahiyat fakültesi mezunu.

Üzeyir Pala: Kızılay Sistem Yapı Şirketi'nin de yönetim kurulunda.

Alper Küçük: Aynı zamanda Kızılay'ın Uluslararası İşler ve Göç Hizmetleri Genel Müdürü

(Birgün)