CiddiGazete- Cumhuriyet ve Atatürk karşıtı açıklamalarıyla sosyal medyada gündeme gelen sözde imam Halil Konakçı, Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ'a açtığı 3 kuruşluk davayı kaybetti. Konakçı, geçtiğimiz yıl Hatay'ın etnik yapısıyla ilgili açıklamalarda bulunmuş, bu sözlere Ümit Özdağ'dan sert sözlerle karşılık gelmişti.

KONAKÇI NE DEMİŞTİ?

Ümit Özdağ ve Halil Konakçı arasındaki dava sonuçlandı. Halil Konakçı'nın sosyal medya paylaşımında, "Hatay'ın çoğunluğu Arap'tır. Kürt ve Arap kardeşlerimiz var orada. Hala da öyle. O zaman da öyleydi. 1938'e kadar Fransız işgalindeydi. 'Sınırın içinde mi kalsın dışında mı kalsın' tartışmaları vardı. Ezan yasağı 1932'de geldi. Fransızlar, ezanı Hatay'daki Müslüman köylerinde, camilerinde yasaklamadılar. Yine Fransız işgalindeki Hatay merkezinde, köylerinde ezan 'Allahü ekber' diye okundu 1938'e kadar. 1938'de Hatay Türkiye topraklarına katıldığında ilk yapılan iş ezanın yasaklanması oldu. Yani Fransız'ın yapmadığı zulmü bu topraklarda yaptılar" demişti.

İyi Parti'de sahte kimlik iddiası İyi Parti'de sahte kimlik iddiası

ÖZDAĞ CEVAP VERDİ

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, Konakçı'nın paylaşımına, "Referandum ile Türklüğü kanıtlanmış Hatay'ın çoğunluğu Arap diyerek BAAS rejiminin bile geri çektiği iddialara destek oluyor, Hatay Fransızlarda kalsaydı da ezan Arapça okunsaydı diyor. Sen bir de Cezayirlilere anlat bunu. Ve bu Türk devleti ve milletine düşman, Hz. Muhammed, Hz. Meryem ile evlenecek diyen adamı (lafın gelişi) 5 polis memuru koruyor. Oysa hak ettiği İstiklal Mahkemesinde yargılanmak" şeklinde tepki göstermişti.

KONAKÇI DAVAYI KAYBETTİ

Halil Konakçı, Ümit Özdağ'ın tepkisine karşı açtığı 3 kuruşluk manevi tazminat davasını kaybetti.

ZAFER PARTİSİ'NDEN AÇIKLAMA

Zafer Partisi Genel Başkan Yardımcısı Sevdagül Tunçer, "Sosyal medya fenomeni Halil Konakçı, genel başkanımızın bu tweetinden ötürü açtığı 3 kuruş talepli manevi tazminat davasını bugün görülen duruşmada kaybetti. Kamuoyunun bilgisine sunarım" İfadelerini kullandı.