CiddiGazete- Cumhurbaşkanı seçiminin ikinci tura kalmasıyla birlikte bu süreçte piyasalarda dalgalanmaların kaçınılmaz olduğuna, TL'nin de risk altında kalabileceğine dikkat çekilmişti.

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tura kalmasıyla piyasalardaki satışlar devam ederken, Türkiye'nin döviz cinsi tahvillerinin getirisi düştü ve kredi temerrüt takası (CDS) risk primi yükseldi.

Uzun vadeli tahvil fiyatları en büyük düşüşü kaydederken, 2045 vadeli tahvillerin fiyatları 1.5 sent düşerek 73 sentin altına geriledi. Tradeweb verisine göre bu getiri, Şubat'tan beri en düşük seviye oldu.

CDS YÜKSELMEYE DEVAM EDİYOR

Türkiye'nin 5 yıllık CDS'leri cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından keskin yükselerek altı ayın zirvesine tırmanmasının ardından yükselmeye devam ediyor.

Türkiye’nin beş yıllık kredi temerrüt takası (CDS) risk primi dünkü kapanış seviyesinden 18 BP yükselerek 652 BP’ye çıktı.

JP Morgan'ın verilerine göre, güvenli liman olarak görülen ABD hazine tahvillerinin yerine Türkiye’nin döviz cinsi tahvillerini tutmak isteyen yatırımcıların talep ettikleri risk primi ise 565 baz puana (BP) çıktı.

Strategic Advisory Services kurucu ortağı Hakan Akbaş seçimin ardından yaptığı açıklamasında "Gelecek iki hafta Türkiye tarihindeki en uzun iki hafta olacak ve pek çok şey yaşanacak. Borsa İstanbul'da önemli ölçüde bir düşüş ve TL'de fazlasıyla dalgalanma bekliyorum. İki taraf da bu süreçte kazanma iddialarını sürdürecek ama Erdoğan ikinci turda avantajlı olacak. Yine de gelecek iki hafta pek çok şey olabilir" ifadelerine yer vermişti. (Reuters)