Yıldız Teknik'teki bu sergi kaçmaz

Türkiye’nin en kapsamlı uluslararası "baskıresim" sergisi, "kültürel miras" teması ile Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi'nde ziyaretçilerini ağırlayacak. 15 ülkeden 150 sanatçının 250 eserle katılacağı sergi 4 Aralık'ta açılacak

Yıldız Teknik'teki bu sergi kaçmaz

CİDDİGAZETE

Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi’nde görücüye çıkacak “Uluslararası Engravist Baskıresim Etkinlikleri”nin üçüncüsü, bu yıl Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın “Gençlik Projeleri Destek Programı” sponsorluğu ile gerçekleştirilecek.

15 ÜLKEDEN 150 SANATÇI KATILACAK

Bu yıl “kültürel miras” temasına odaklanan etkinlikte; Doç. Dr. Sezin Türk Kaya’nın başkanlığını üstlendiği kolografi workshopu ve Doç. Dr. Lütfü Kaplanoğlu başkanlığındaki tüm teknikleri içinde barındıran kapsamlı bir program ile gravür workshopu yer alacak.

Doç. Dr. Sezin Türk Kaya

Doç. Dr. Lütfü Kaplanoğlu

Workshoplara 40 civarı 15-28 yaş arası genç sanatçı ve sanatçı adayı katılacak. Etkinlik kapsamındaki sergiye, herhangi bir yaş sınırı olmaksızın, dışarıdan gönderilen eserler de dahil edilecek.

Workshoplarda genç sanatçıların gözünden yorumlanarak “baskıresim” sanatına aktarılan kültürel miras olgularının yanı sıra, Türkiye’nin dört bir yanından ve çeşitli ülkelerden gelen baskıresimler, oldukça ciddi bir kültürel miras belleği oluşturacak.

4 ARALIK’TA SANATSEVERLERLE BULUŞACAK

Ülkemizin kapsam ve eylem olarak ilk ve en önemli baskıresim etkinliği olan Engravist, iki farklı workshop ve uluslararası bir sergi ile 2018 yılının son aylarını sanatla bütünleştirecek.

Daha önce uluslararası dokuz workshop ve altı sergi düzenlemiş olan Engravist; bu yıl 10-11. workshopları ve 7. sergisi ile baskıresim alanına değer katacak.

Uluslararası bilinirliği artırmak, alanda devamlılık esasına dayalı proje ve etkinliklerle adından söz ettiren Engravist, uluslararası çok sayıda öğrenci, akademisyen ve sanatçıyı bir kez daha aynı çatı altında buluşturacak. Somut ve somut olmayan kültürel miras, dünya çapında sanatçıların yaratıcı yorumlamaları ile baskıresim dilinde hayat bulacak.

“Uluslararası Engravist ‘Kültürel Miras’ Baskıresim Sergisi” 04-20 Aralık tarihleri arasında Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Davutpaşa Kampüsü’nde görülebilir. Açılış kokteyli 4 Aralık Salı günü saat 15.00’te yapılacak.

Sergiyle ilgili detaylı bilgiye, “engravist.art” web sitesinden ulaşılabilecek.

ENGRAVİST HAKKINDA…

"Uluslararası Baskıresim Etkinlikleri"nin proje ismi olan Engravist, 2016 yılında Doç. Dr. Lütfü Kaplanoğlu tarafından Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi’nde kurulmuştur. İngilizce oyma, kazıma gibi anlamlara gelen "engraving" sözcüğü ve İstanbul’un ilk üç harfi bir araya getirilerek oluşturulan "Uluslararası İstanbul Engravist Baskıresim Etkinlikleri" kapsam ve eylem olarak Türkiye’de ilk olma özelliğine sahiptir.

Engravist ismi ile 2016 yılından beri her biri uluslararası nitelikte bir sempozyum, dokuz farklı çalıştay ve altı farklı sergi düzenlenmiştir. Projelerde 70'e yakın uluslararası sanatçı, 100'ü aşkın katılımcı (öğrenci, sanatçı, akademisyen), çok sayıda asistan yer almıştır. 200'ü aşkın eser üretilmiş, bir bildiri kitabı yayınlanmış, iki katalog basılmıştır. Ayrıca sosyal sorumluluk kapsamında Bodrum’da düzenlenen 5. Erkan Dülgeroğlu Sanat Çalıştayı’nda “Engravist Terapi” isimli sergide, Engravist koleksiyonundan 38 eserlik bir seçki, engelliler yararına bağışlanmıştır.

Engravist etkinliklerinde kültürel mirasın yaşatılmasına dikkat çekilmektedir. Engravist, hem kültürel miras kavramının sanatsal bir biçimde ifade edilmesini sağlamaktadır; hem de projelerden edinmiş olduğu arşivle, yeni bir kültürel mirasın oluşturulmasına zemin hazırlamaktadır. Engravist baskıresim etkinlikleri; ülkemizin uluslararası arenada tanıtılması, gravür sanatının ülkemizde gelişmesi ve yayılması açısından da önem taşımaktadır.

Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2018, 10:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER