CiddiGazete- 9 Haziran 2023'te göreve başlayan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda istifa ettiğini açıkladı.

Ramazan pidesine yüzde 80 zam Ramazan pidesine yüzde 80 zam

Erkan'ın istifası sonrası boşalan TCMB Başkanlığına, Para Politikası Kurulu (PPK) üyesi Fatih Karahan atandı.

Karahan'ın atama kararında, Hafize Gaye Erkan'ın Cumhurbaşkanı tarafından "görevden alındığı" yazıldı.

Gaye 23

FATİH KARAHAN KİMDİR?

1982 yılında Eskişehir'de doğan Fatih Karahan, 2006 yılında Boğaziçi Üniversitesi Matematik ve Endüstri Mühendisliği bölümlerinden mezun oldu. 2012 yılında Pennsylvania Üniversitesi'nde ekonomi alanında yüksek lisans ve doktorasını tamamladı.

Çalışma hayatına 2012 yılında New York Merkez Bankası'nda ekonomist olarak başlayan Karahan, 2022 yılına kadar anılan kurumda İşgücü ve Ürün Piyasası Çalışmaları Başkanı ve para politikası danışmanı olarak görev yaptı.

Columbia Üniversitesi ve New York Üniversitesi'nde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak da görev yapan Karahan, 2022'de Amazon'da kıdemli ekonomist olarak çalışmaya başladı. Karahan, Kasım 2022’de Amazon'da başekonomist görevine atandı.

Karahan, 28 Temmuz 2023 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı'na, 3 Şubat 2024'te de başkanlık görevine atandı.