CiddiGazete- TBMM, milletvekillerinin hacca gitmesi üzerine bir hafta erken kapandı. Maaşları 40 bin liradan 56 bin liraya yükselen milletvekilleri, tatile çıktı. AKP MKYK'da "7 Temmuz'a kadar gündemdeki teklifleri görüşüp tatile girelim" görüşü benimsendi. Ancak bu yıl hacca giden AKP'li vekil sayısı çok olunca Meclis de erken kapandı. Meclis olağanüstü toplantıya çağırılmazsa, 1 Ekim'e kadar çalışmayacak.

BELKİ DE VEKİL OLARAK SON HAC!

Özdağ ve Soylu'nun 'briket ev' tartışması Özdağ ve Soylu'nun 'briket ev' tartışması

İki hafta önce yapılan AKP MKYK toplantısında TBMM'nin tatile gireceği tarih görüşüldü. Bayram öncesi 7 Temmuz'da tatile çıkılması görüşü benimsendi. Ancak beklenmeyen bir durum yaşandı. Geçen sene salgın nedeniyle hacca gidemeyen ve 2023 seçimleri öncesinde milletvekili olarak son kez hac farizasını yerine getirmek isteyen onlarca AKP'li vekil, Suudi Arabistan'a gitti.

Bazı düzenlemelerin muhalefetle uzlaşı gerektirmesi, ayrıca bazı teklif görüşmelerinde yeterli çoğunluğu bulamayacağı endişesi yaşayan AKP, Meclis tatilini öne çekti. Aralarında "sansür yasası" olarak bilinen sosyal medya düzenlemesinin de olduğu birçok kanun teklifi görüşmeleri Ekim ayına bırakıldı.