CiddiGazete- İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, TBMM'deki grup toplantısında gündemi değerlendirdi. Erzincan'ın İliç ilçesindeki Çöpler Altın Madeni'nde dokuz işçinin toprak altında kaldığı faciayla ilgili konuşan Meral Akşener, "Niçin hep garipler kaçamıyor, niçin hep fakirler kaçamıyor niçin hep haksızlık bunlara oluyor?" diye sordu. Akşener o anlarda gözyaşlarını tutamadı.

MHP belediyeyi borçsuz devretti MHP belediyeyi borçsuz devretti

Akşener'in konuşmasından satır başları şöyle:

- Erzincan'ın İliç ilçesinde heyelan, Antalya'da sel felaketi yaşandı. Selde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet diliyorum. İliç'te hâlâ ulaşılamayan 9 işçimize bir an önce ulaşılmasını diliyorum.

- Biz, milletini dinlemeyenlerin; bizi dinlememesine, elbette şaşırmıyoruz. Milletini önemsemeyenlerin uyarılarımızı önemsememesine, elbette şaşırmıyoruz.

- Milletini düşünmeyenlerin; cennet doğamızı düşünmelerini de elbette beklemiyoruz. Ancak; dengesi bozulan doğamız artık, alarm veriyor.

- İktidarın, iflah olmaz rant telaşı göz göre göre, insanlarımızın hayatını, tehlikeye sokuyor. Bitmek bilmeyen, bu sorumsuzluğun faturasını da her defasında, milletimiz ödüyor.

- 29 Haziran 2022'de, bu kürsüden; Erzincan İliç'teki, altın madenindeki tehlikeye karşı iktidarı uyarmıştım. Hatta bu konuda, İyi Parti olarak; Meclisimize soru önergeleri de verdik. Ancak iktidar bizi, aşırı duyarlı bulup kulağının üstüne yatmayı tercih etti.

- Yani aslında; dün yaşanan felaketi, göze almayı tercih etti. Erzincanlı vatandaşlarımızı değil; madenin ortaklarını, tercih etti.

- Anadolu'nun, can suyunu taşıyan Fırat'ı değil; rant musluklarını, tercih etti. İliç'teki felakete, yol açan ihmallerin ve bu ihmallere, imza atanların peşini bırakmayacağız.

"ANTALYA AFET BÖLGESİ İLAN EDİLSİN"

- Ayrıca yaşanan sel felaketi sonucunda vatandaşlarımızın, daha fazla mağdur olmadan Antalya’nın, bir an önce, afet bölgesi ilan edilmesi için milletvekilimiz, Uğur Poyraz'ın attığı adımla Meclis Başkanlığı'na, bir kanun teklifi sunduk. Kimsenin şüphesi olmasın Her iki konuda da, sürecin takipçisi olacağız.

KÜRSÜDE GÖZYAŞLARINA BOĞULDU

Meral Akşener, 6 Şubat depremlerini ve son yaşanan İliç'teki maden faciasını kastederek "Niçin hep garipler kaçamıyor, niçin hep fakirler kaçamıyor niçin hep haksızlık bunlara oluyor?" diye sordu.

Cep telefonundan Karacaoğlan'ın bestelenen bir şiirini dinleten Akşener gözyaşlarına hakim olamadı.

Şiirin sonunda "And olsun, şart olsun bunları değiştireceğiz" diye yemin eden Akşener kürsüden gözyaşları ile indi.

YİNE BİR VEKİL BELEDİYE BAŞKAN ADAYI OLDU

Öte yandan Meral Akşener, İyi Parti'nin Muğla büyükşehir belediye başkan adayının Muğla Milletvekili Metin Ergun olduğunu duyurdu.