CiddiGazete- Diyarbakır- Şanlıurfa karayolundaki uygulama noktasında 3 Mayıs günü şüphe üzerine durdurulan araçta 1 kilo eroinle yakalanan Bitlis Hizan MHP İlçe Başkanı Eyüp Üste'nin yargılandığı davada karar çıktı. Eyüp Üste, ikinci duruşmada 18 yıl hapisle cezalandırıldı.

"KULLANICIYIM" DEDİ

Sanık üste mahkemedeki savunmasında asıl mesleğinin lokantacılık olduğunu belirterek şöyle dedi:

Olay günü Bitlis'ten Mersin'e gidiyordum. İki yıldır uyuşturucu kullanıyordum. Bu uyuşturucuyu da nerede denk gelirse tanımadığım kişilerden alıyorum. 3-4 günde bir kullanırım. Azar azar Bitlis, Tatvan ve Hizan'dan satın alıyorum. Polisler durdurup araçta bir şey olup olmadığını sordular.

Eylem Tok ve oğlu yakalandı Eylem Tok ve oğlu yakalandı

Ben de yok dedim; sonra pet şişeyi görünce kullanıcı olduğumu söyledim ve üst aramamda buldular. Başka olup olmadığını sorduktan sonra aracı aradılar. Koltuğun altında uyuşturucu buldular. Aracımı bazen kıramadığım başka şahıslar da kullanmaktadır. 1 kilo bana ait değil. Ben ticaretini yapmıyorum, sadece içiyorum.

Olay tarihinde MHP ilçe başkanıydım. Aracımı seçim çalışmalarından dolayı farklı şahıslara verdiğim olmuştur. Benim Mersin'e gittiğimi bilenler tarafından konulmuş olabilir. Beraatimi istiyorum."

İdrar tahlili yapılan Eyüp Üste'nin tetkik sonuçlarında amfetamin ve extacy değerlerinin pozitif olduğu raporlandı.

EROİN OLDUĞU İÇİN 18 YIL HAPİS

Kararda, sanığın aracında ele geçen uyuşturucu miktarının bir insan için yıllık kullanım sınırının çok üzerinde olduğu ve toplanan delillere göre amacı dışında bulundurduğu eroin maddesinin ticaretini yaptığı yönünde tam bir vicdani kanaatin oluştuğuna vurgu yapıldı.

Mahkeme sanığı uyuşturucu madde ticareti yapmak suçundan önce 12 yıl hapisle cezalandırdı, ardından ele geçen maddenin eroin olması nedeniyle yarı oranında artırıp 18 yıla çıkardı.

Sanığın duruşmalardaki iyi hali nedeniyle cezasını 1/6 oranında indirip yaparak 15 yıla düşürdü. Sanığın hükmen tutukluluk halinin devamına oy birliğiyle karar verildi.

Editör: İbrahim KANBUR