'Ahlaksız herif' deyip Destici'yi kovdular!

Mustafa Destici, BBP Kurucu Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu davasına katıldı, ortalık karıştı. Yazıcıoğlu’nun eşi Gülefer Yazıcıoğlu, Destici ’nin üzerine yürüyerek, “Buradan kalkın” diye bağırdı. Muhsin Yazıcıoğlu’nun ağabeyi Yusuf Yazıcıoğlu da “Ahlaksız herif, sen buraya ne yüzle geliyorsun” diye çıkıştı

Gruptakiler "Destici istifa", "Destici davadan ellerini çek" diye bağırırken, Muhsin Yazıcoğlu'nun eşi Gülefer Yazıcıoğlu, kendilerinin Mustafa Destici'den önce duruşma salonuna alınmadıklarını, gerginliğin de bu nedenle yaşandığını söyledi.

DURUŞMA ERTELENDİ

Kahramanmaraş 1'inci Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, suikaste kurban giden Muhsin Yazıcıoğlu'nun eşi Gülefer Yazıcıoğlu, oğlu Furkan Yazıcıoğlu, ağabeyi Yusuf Yazıcıoğlu, ablası Maviş Ocak, düşen helikopterde hayatını kaybeden gazeteci İsmail Güneş'in eşi Yasemin Güneş, avukatlar ve partililer katıldı. Aynı zamanda FETÖ davasından Ankara Sincan F Tipi Kapalı Cezaevi'nde tutuklu bulunan, dönemin Kahramanmaraş Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdür Yardımcısı Dursun Özmen duruşmaya Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile katıldı. İfadelerin ardından duruşma 18 Nisan'a ertelendi.

'BURADAN KALKIN'

Uzun bekleyişin ardından duruşma salonuna giren Muhsin Yazıcıoğlu’nun eşi Gülefer Yazıcıoğlu, içerideki Mustafa Destici ’nin üzerine yürüdü. Gülefer Yazıcıoğlu, Destici’nin yanına gidip, “Buradan kalkın” diye bağırdı. Muhsin Yazıcıoğlu’nun ağabeyi Yusuf Yazıcıoğlu da “Ahlaksız herif... Sen buraya ne yüzle geliyorsun” diye çıkıştı. Muhsin Yazıcıoğlu'nun oğlu Furkan Yazıcıoğlu'nun da Destici'ye tepki gösterdiği görüldü.

AİLEYİ SAKİNLEŞTİRMEYE ÇALIŞTILAR

Bu sırada korumaları Mustafa Destici’nin etrafında etten duvar örerken, Yusuf ve Gülefer Yazıcıoğlu sakinleştirilmeye çalışıldı. Destici’nin arbede sırasında bir de yumruk yediği iddia edildi. Olay sırasında fenalaşan Gülefer Yazıcıoğlu, güçlükle yerine oturtuldu.

Olayların ardından Mustafa Destici salondakilere, “yanlış anlaşıldığı”na dair konuşma yaptı.

Destici, “Benim buradan girmemin sebebi, kapının önünün dolu olmasından dolayı... Buradaki görevli arkadaşın yol göstermesiyle buraya girdim. Buraya tüm BBP’liler girebilir” ifadelerini kullandı.

Destici’nin konuşması partilileri daha da öfkelendirdi. BBP Genel Başkan Yardımcısı Remzi Çayır, “Boş konuşma” diye bağırınca, salonda tansiyon bir kez daha yükseldi. Destici, “Ne boş konuşması, kışkırtıyorsun” diyerek Çayır’ı suçladı. Çayır ise “Sen kışkırtıyorsun. Bu hale getiren sensin, senin gibi insanlar” dedi ve ardı ardına ağır ifadelerle Destici’yi hedef aldı. Çayır’ın yerinden kalkmasıyla salonda tansiyon bir kez daha yükseldi. Bu sırada Muhsin Yazıcıoğlu'nun yakın arkadaşı ve BBP'in önemli ismi Hakkı Öznur'un Çayır'ı sakinleştirmeye çalıştığı görüldü.

DESTİCİ: ÇÖZENE KADAR UĞRAŞACAĞIZ

Duruşma sonunda BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, hızla adliyeden ayrıldı. "Avukatlar açıklama yapacak" diyen Destici, aracına binmek üzereyken partililere seslenerek şunları söyledi:

"O sosyal medyada, internetteki klavye kahramanlarına hiç takılmayın. Siz her zaman buradaydınız, yine siz burada olacaksınız. Sayın Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın kovuşturmaya yer olmadığına dair kararı kaldırması, hem buradaki ana soruşturma dosyasındaki takipsizlik kararının kaldırılması ve soruşturmaların yeniden başlayıp inşallah en kısa zamanda dava açılacak olması da bazı çevreleri rahatsız etmiş gözüküyor. Biz, devletimizle, bakanlığımızla birlikte, hakim ve savcılarımızla birlikte inşallah bu olayı tüm şüpheleri aydınlatılacak bir şekilde çözeceğiz. Bunu çözene kadar da sonuna kadar uğraşacağız. Bedeli neyse de öderiz. Bedeli neyse de ödemeden korkmayız. Bizim kırmızı çizgimiz Muhsin Yazıcıoğlu ve onunla birlikte şehadet şerbetini içen Erhan Üstündağ, Yüksel Yancı, Murat Çetinkaya, İsmail Güneş'in şehadet davasıdır. Dolayısıyla bu çizgimizden bugüne kadar taviz vermedik, bundan sonra da vermeyeceğiz."

Destici daha sonra aracına binip adliyeden ayrılırken duruşma salonundan Muhsin Yazıcıoğlu'nun eşi Gülefer Yazıcıoğlu, yakınları ve bir grup partili çıktı. Gülefer Yazıcıoğlu açıklama yapacağı sırada kalabalık grup "Destici istifa, Destici davadan ellerini çek" diye bağırdı.

SUİKASTIN AYDINLATILMASINI İSTİYORUZ

Bir değerlendirme yapan Muhsin Yazıcıoğlu'nun eşi Gülefer Yazıcıoğlu ise ana dosyayla ilgili davanın henüz açılmadığını belirterek, "Bugün mahkememize geldik ama polis memuru üzerinden süren davaya geldik. Ana dosyamız henüz açılmamıştır, devam etmektedir. Bizim siyasetle ilgili, siyasi bir beklentimiz de yoktur. Sadece ve sadece Muhsin Başkan olayının, kaza veya suikast dedikleri ama bize göre suikast olan olayın bir an önce aydınlatılmasını istiyoruz" dedi.

'BİZİ ALMADAN ONLARI İÇERİ ALDILAR'

Mahkeme salonunda yaşanan gerginliğin sorulması üzerine ise Gülefer Yazıcıoğlu şunları söyledi:

"Gerginlik şundan dolayı oldu. Biz saatlerdir bekliyorduk, içeri alınmak istiyorduk fakat oradan bir memur arkadaş Sayın Destici girmeden bizim alınamayacağımızı söylediği için, biz de bu sürecin kesinlikle birinci derecede içeri girmesi gereken insanlarız, aileler olarak. Bizi almadan onları aldıkları için oradaki arkadaşlar tepki göstermiştir. Bundan ibarettir, başka büyütülecek bir mesele yoktur."

Muhsin Yazıcıoğlu'nun oğlu Furkan Yazıcıoğlu ve BBP MKYK Üyesi Selahattin Şenliler de adaletin tecelli etmesini beklediklerini söyledi.

Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2018, 20:01
YORUM EKLE