AKP'den kaç kişi istifa etti?

Eylül-Kasım ayları arası 57 bin kişinin ayrıldığı AKP'nin üye sayısı, son dört ayda 114 binlik bir düşüş gösterdi. CHP ve İYİ Parti ise dört ayda 30 binden fazla yeni üye kazandı

AKP'den kaç kişi istifa etti?

CiddiGazete

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ve eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın partiden istifası sonrası AKP'nin üye kaybı devam ediyor. Eylül-Kasım ayları arası 57 bin kişinin ayrıldığı AKP'nin üye sayısı, son 4 ayda 114 binlik bir düşüş gösterdi. CHP ve İYİ Parti ise 4 ayda 30 binden fazla yeni üye kazandı.

EN ÇOK ÜYE KAYBETTİĞİ AYLAR

Euronews’ten Gizem Sade’nin haberine göre; Davutoğlu kurduğu "Gelecek Partisi"nin programını kamuoyuyla paylaşırken Babacan'ın partisi için geri sayım başladı. Türkiye siyasetinin AKP'den kopuşlarla iki yeni siyasi partiye hazırlandığı aylar, AKP'nin en çok üye kaybettiği dönem olarak kayıtlara geçti.

Açık ara en çok üyesi bulunan AKP'nin üye kaybı gelen istifalarla istikrarlı şekilde sürdü. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı verilerine göre, 1 Temmuz-6 Eylül arası 56 bin 260 üyenin istifa ettiği AKP'den 6 Eylül-22 Kasım arası 57 bin 856 üye ayrıldı.

Meclis partileri arasında üye sayısı azalan yalnızca AKP olmadı. HDP de 782 üye kaybetti.

CHP’YE 4 AYDA 41 BİN ÜYE

Öte yandan üye sayısını en çok artıran, CHP oldu. Dört ayda partiye 41 bin 866 yeni üye katıldı. İYİ Parti'de de artış devam etti. İYİ Parti, 1 Temmuz 22 Kasım arasında 36 bin 139 üye kazandı.

Cumhur İttifakı'nda Milliyetçi Harekat Partisi ittifak ortağı AKP ile aynı kaderi yaşamadı. MHP, Temmuz ayı sonrası yaşadığı iki bin üyelik kaybını Kasım ayına kadar telafi etti.

Güncelleme Tarihi: 15 Aralık 2019, 12:45
YORUM EKLE