Ali Babacan'dan malumun ilamı

Ali Babacan, 2018’de Erdoğan’a karşı Abdullah Gül’ün muhalefetin ortak adayı olması için, “Çalışmaların tam göbeğindeydik. Görünür değildim ben ama tam göbeğindeydim" dedi

Ali Babacan'dan malumun ilamı

CiddiGazete- DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Halk TV’de ‘Suat Toktaş ile Özel Röportaj’ programında gazeteciler İpek Özbey, İsmail Saymaz ve Özlem Gürses’in sorularını cevapladı.

Babacan şu ifadeleri kullandı:

SEDAT PEKER’İN AÇIKLAMALARI

“Şahsi menfaatler ve grup menfaatleri olunca, kamu görevlileri ile dışardaki insanların menfaat ilişkileri oluştuğu sürece bu ilişkiler, menfaat çatışmasına dönebilir. Son günlerin gündeminden anladığım, menfaat çatışmasına dönmüş bu iş. Üç videodaki iddialara bakın, burada karşılıklı çıkarlar ve menfaat çatışması var. Gerçekten çok yazık. Bunların böyle ortalığa dökülüp de hâlâ adım atılmaması da bir başka yazık, bir başka ayıp.”

‘SAVCILARIN DERHAL HAREKET ETMESİ LAZIM’

“Ülkem adına üzülüyorum. Bu ifadeleri kullanan kişinin de ifadelerine güvenip, söylediklerini kabul edemeyiz. Bu da doğru değil. Şu anda yapılması gereken nedir? Burada bir sürü iddia var, normal işleyen bir devlet yapısında bunları değerlendirmek siyasi partilerin işi olmamalı. Savcılıkların derhal harekete geçip bu iddiaların doğru olup olmadığını araştırması lazım.”

‘KOMPLE BİR SİSTEMİN ÇÖKÜŞÜNÜ YAŞIYORUZ’

“Adalet Bakanı ve İçişleri Bakanı neden susuyorlar, neden gereğini yapmıyorlar? Yargı sistemini öyle bir hale getirdiler ki, hakimler de savcılar da çekiniyor. Yargının üzerinde baskılar var. Yargı böyle durumlarda hükûmetten sinyal bekliyor, sinyal gelmeden adım atamıyorlar. Komple bir sistemin çöküşünü yaşıyoruz.”

‘İTTİFAKLAR KONUSUNDA BİR ADIM ATTIK’

“İttifak gibi önemli bir birliktelik oluşmadan önce ilişki zeminini sıcak tutmak gerekir. Baktık ki muhalefet içinde güçlendirilmiş parlamenter sistem önemli bir ortak payda, hiç olmazsa görüşmelere oradan başlayalım dedik. İttifaklar konusunda hani mesafeli duruyorsunuz diyorsunuz ama bir yandan da bu konuda adım attık. Sayın Kılıçdaroğlu’yla, Sayın Akşener’le yaptığımız ortak basın toplantısında biz bu istişare sürecini başlatıyoruz dedik.”

BEŞ AYRI SİSTEM ÖNERİSİ

“‘Türkiye güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçmelidir’ diyen partilerin bu sistem konusunda gerçekten ortak bir vizyonu var mı? Dedik ki ‘Kamuoyuyla paylaşmadan önce kendi aramızda arkadaşlarımız konuşsunlar, çalışmaları ortak bir sayfaya doğru getirelim, açıklamayı belki ortak yaparız’. Ama öyle anlıyorum ki ortak açıklama söz konusu olmayacak. Herhalde her parti önce bir kendisininkini açıklayacak, ondan sonra konuşacağız. Memleketin düze çıkması için her şeye uyarız. Teklifimizin gerçekleşmediğini görüyoruz. Ortaya beş tane ayrı parlamenter sistem çıkacak. Faydalı bir şey mi, emin değilim. Bütün bunlar bir karşılıklı güven inşa etme testi. Önce güven sağlamaya başlarsınız, çürük temel üzerine sağlam yapı inşa edemezsiniz.”

‘ZALİM SİSİ’ YAKINDA ‘DOSTUM SİSİ’ OLACAK’

“‘Zalim Sisi’ydi değil mi? Şimdi ‘dostum Sisi olacak’ yakında, çok merak etmeyin hepsi oluyor, basamak-basamak oraya gidiyorlar. ‘Masasına oturmam’, ‘Elini sıkmak istemiyorum’ dediği Mısır gitti Yunanistan’la iş birliği yaptı mı, Kıbrıs Rum kesimiyle iş birliği yaptı mı, İsrail’le iş birliği yaptı mı? Onlarla anlaşma için masaya oturdu mu? Ne oldu? Doğu Akdeniz Türkiye’ye rağmen paylaşılmaya başlandı.”

‘SİSİ’NİN AYAĞINA GİTMEYE MECBUR OLURSUNUZ’

“Akdeniz’e en uzun kıyı şeridi olan ülke hangisi? Türkiye. Ama siz herkesle kavga ederseniz, herkesi düşman ilan ederseniz, kimseyle oturup konuşmazsanız, diğer ülkeler aralarında oturur ve sizin hakkınız olan Mavi Vatan’ı elinizden alır. Ondan sonra Sisi’nin ayağına gitmeye mecbur olursunuz. Diplomaside bu çok önemlidir; kim kimin ayağına gidiyor? Mısır heyeti mi bize geldi, yoksa bizim heyet mi Mısır’a gitti?”

ABDULLAH GÜL’ÜN ADAYLIĞI

Deva Partisi’nden yapılan açıklamada, programda Ali Babacan’ın 2018 seçimlerinde 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a karşı muhalefetin ortak adayı olması konusundaki görüşmelere ilişkin ifadelerine yer verilmedi.

Programda, 2018'de Erdoğan'a karşı muhalefetin ortak aday teşebbüsü olduğunu belirterek, "Bu girişim olmadı, ülke tam beş yıl kaybetti" dedi.

Ali Babacan, gazeteci İsmail Saymaz'ın, "Siz de o tarih itibarıyla o çalışmaların içerisindesiniz diye anlıyorum" sözlerine, "Tabii ki, tabii ki. Tam göbeğindeydik. Görünür değildim ben ama tam göbeğindeydim" cevabını verdi.

İsmail Saymaz bu cevap üzerine, "Çok iyi, sırlarınızı döktünüz ortaya" dedi.

AKP’YE ÜYEYKEN MUHALEFETE ÇALIŞTI

AKP üyeliğinden 2019 yılında ayrılan Ali Babacan, 2018 yılında muhalefetin Erdoğan'a karşı ortak bir aday çıkarması için çalıştığını ancak başarılı olamadıklarını şu sözlerle anlattı:

"Abdullah Gül'e ortak adaylığın teklif edildiği ortamda ben de vardım. Ortak adaylığını teklif edenleri topladığınızda rahatlıkla seçimi kazanabilecek bir tablo vardı. O gün gelip de 'Siz ortak aday olursanız biz sizi destekleyeceğiz' diyenler son güne kadar sözlerinin arkasında dursaydı o gün o iş olurdu."

Güncelleme Tarihi: 10 Mayıs 2021, 17:55
YORUM EKLE