Alparslan Türkeş 104 yaşında

25 Kasım 1917'de dünyaya gelen Milliyetçi Hareket Partisi'nin Kurucu Genel Başkanı ve ülkücü hareketin lideri Alparslan Türkeş'in bugün 104. doğum günü

Alparslan Türkeş 104 yaşında

CiddiGazete- Başbuğ Alparslan Türkeş'in bugün 104. doğum günü...

İşte Türkeş'in biyografisi:

Doğum Yeri : Lefkoşa

Doğum Tarihi : 25 Kasım 1917 - 4 Nisan1997

Alparslan Türkeş (doğum adı Ali Arslan veya Hüseyin Feyzullah 25 Kasım 1917, Lefkoşa - 4 Nisan 1997, Ankara) Türk asker, siyasetçi, Başbakan eski Yardımcısı, Milliyetçi Hareket Partisi'nin kurucusu, ülkücü hareketin başbuğu.

Alparslan Türkeş, 25 Kasım 1917 öğle vaktinde Koyunoğlu ailesinden Tuzlalı Ahmet Hamdi Bey ile Fatma Zehra Hanım'ın çocuğu olarak, Lefkoşa'da Haydarpaşa Mahallesi Kirlizade Sokağı 13 numaralı evde dünyaya geldi.

Aslen Kayseri'nin Pınarbaşı ilçesinden Kıbrıs'a göç eden bir ailenin çocuğudur. 1933'te ailesiyle birlikte Lefkoşa'dan ayrılarak Limasol'dan kalkan İtalya bandıralı "Viyana" gemisiyle İstanbul'a geldi.

1933'te Lefkoşa doğumlu İzmit milletvekili Hüseyin Sırrı Bellioğlu'nun tavsiyesiyle Kuleli Askeri Lisesi'ne geçici olarak kaydoldu ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına geçince asli kaydı gerçekleşti.

1936'da, Kuleli Askeri Lisesi'nden, dönem birincisi olarak mezun oldu ve 1938'de Harp Okulu'nu bitirdi.

1939'da piyade asteğmen olarak atış okuluna girerek buradan teğmen rütbesiyle mezun oldu (P.938-348).

Refik Yurtsever'in ablasının kızı Muzaffer Hanım ile 5 Eylül 1939'da nişanlandı ve 14 Ocak 1940'ta evlendi. Bu sırada Gelibolu'daki 58. Piyade Alayı 5. Bölük Komutanlığı'na tayin edildi ve Balıkesir, Bandırma, Edincik, Erdek ve Marmara Adası'nda görev aldı.

1944'te "Türkçülük-Turancılık" suçlamasıyla tutuklandı, tabutluklarda işkence gördü. Beraat ettikten sonra TSK'daki görevine döndü.

1960 ihtilali döneminde, Kurmay Kıdemli Albay rütbesindeyken Başbakanlık müsteşarlığı yaptı. İdamlara karşı çıktığı için Hindistana sürgüne gönderildi.

CUMHURİYETÇİ KÖYLÜ MİLLET PARTİSİ DÖNEMİ

Başbakan Adnan Menderes'in idamından sonra Türkiye'ye Türkiye'ye dönmesine izin verildi. Yurda dönmesinin ardından Türkiye Huzur ve Yükselme Derneği'ni kurdu. Alparslan Türkeş, sürgünde olduğu dönemde, kendisi gibi Türkiye'den uzaklaştırılan 14'lerden çoğu ile sık sık bir araya gelerek dönüşten sonraki stratejisini belirleyici toplantılar yaptı. Nitekim 31 Mart 1965'te, 14'lerden Dündar Taşer, Ahmet Er, Muzaffer Özdağ, Rıfat Baykal, Mustafa Kaplan gibi eski MBK üyeleri ile birlikte Cumhuriyetçi Köylü Millet Partisi'ne (CKMP) girerek fiilen siyasi hayata atılmış oldu.

AİLESİ VE VEFATI

İlk evliliği 1940 yılında, Muzaffer Hanım ile oldu. Muzaffer Hanım 1974 yılında vefat edince, 1976 yılında Seval Türkeş'le hayatını birleştirdi.

Çocukları: Ayzit, Umay, Selcen, Sevenbige, Yıldırım Tuğrul, Ahmet Kutalmış, Ayyüce

Alparslan Türkeş, 4 Nisan 1997'de geçirdiği kalp krizi sonucu Ankara'da yaşama veda etti. Kabri, Ankara Beştepe'de bulunmaktadır.

ESERLERİ

Gönül Seferberliğine

Temel Görüşler

Türkiyenin Meseleleri

Bunalımdan Çıkış Yolu

Kahramanlık Ruhu

Yeni Ufuklara Doğru

1944 Milliyetçilik Olayı

27 Mayıs ve Gerçekler

Fırtınalı Yıllar

MHP ve Bozkurtlar

Türklük Gururu ve Şuuru

Her Türlü Emperyalizme Karşı

Bir Devrin Perde Arkası

9 Işık ve Türkiye

9 Işık

9 Işık / Milli Doktrin

Milliyetçilik

Ahlakçılık

Türk Milliyetçilerinin Zaferi

Ülkücülük

Basılan Kervanımız

Dış Politikamız ve Kıbrıs

Milliyetçilik-Ülkücülük Üzerine Konuşmalar

Toplumculuk

Dış Meseleler

Savunma

Sorgu

Milli Devlet Güçlü İktidar

Hürriyetçilik ve Şahsiyetçilik

İlimcilik

27 Mayıs, 13 Kasım, 21 Mayıs ve Gerçekler

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2021, 23:31
YORUM EKLE
YORUMLAR
Şevki Karadağ
Şevki Karadağ - 2 yıl Önce

Teşekkür ederim.Büyük bir zevkle takip edeceğim inşAllah