Asgari ücret 2022'de ne kadar olacak?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, enflasyon, dolar kuru, 2022 asgari ücret görüşmeleri ve 3600 ek göstergeye ilişkin değerlendirmelerde bulundu

Asgari ücret 2022'de ne kadar olacak?

CiddiGazete- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Hak-İş Konfederasyonu'nun 46. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen Genişletilmiş Başkanlar Kurulu Toplantısı’na katıldı.

Bakan Bilgin toplantıda yaptığı konuşmada, yaşanan birtakım sorunlar olduğunu belirterek, “Enflasyon sorunu var, bunu görüyoruz. Dünyanın her tarafında enflasyon sorunu var. Kapanma, üretimin durması ve üretimdeki yavaşlama gibi salgın krizinin yarattığı sonuçlar enflasyonist bir etki yapıyor” dedi.

DOLARDAKİ DALGALANMALAR

Türkiye'nin, üretimin gücü, işçisinin emeği ve bu toprakların yetiştirdiği ürünlerle bu sorunu çözeceğini ifade eden Bilgin, "Dolardaki dalgalanmalar, dolar, faiz, enflasyon arasındaki sarmalı bir şekilde Türkiye kıracak, Türkiye ihracata dayalı büyüme modeliyle kıracak. İhracat ürünlerimizin içerisindeki ithalat oranını düşüreceğiz. Bunun tek yolu buradan geçiyor. Yerli üretim, emeğimiz, sermayemiz, ülkenin kaynakları bilgisi ve teknolojisiyle bir araya geldiği zaman ihracatımızın ithalatı karşılama oranı yükseldikçe bu sarmalı kıracağız. Bundan hiç şüpheniz olmasın" diye konuştu.

ASGARİ ÜCRET GÖRÜŞMELERİ

Türkiye'nin 200 milyar dolar eşiğini aşmış bir ihracat rakamına sahip olduğunu vurgulayan Bilgin, şöyle devam etti:

"Bir sıkıntı var ama o sıkıntıyı paylaşacağız. Sıkıntıyı aşma konusunda üzerimize bir görev düşüyor. Sosyal politikaları uygulayan, sosyal politikalardan sorumlu bakanın, bakanlığımızın, devletimizin üzerine düşüyor."

Türk devletinin bu sıkıntıları sosyal politikalarla aşacağına dikkati çeken Bilgin, şunları kaydetti:

"Temmuz ayında bütün şartları önümüze koyarak gerçekleştirdiğimiz toplu sözleşme müzakerelerinden emeği koruyan bir netice elde ederek çıktık. Arkasından memurlarla bir sözleşmeyi yaptık. Devlet bu ekonomik sorunlar karşısında çalışanlarını koruyacak. Kamu çalışanlarını, memurlarını, işçisini enflasyona ezdirmeyecek.

Önümüzdeki dönemde asgari ücret önümüze geliyor. Bundan da kimsenin kuşkusu olmasın. Önümüzde ne yapacağımızı biliyoruz. Türkiye'nin ekonomik sorunlarına karşı kimseyi, çalışanlarımızı, emeğimizi koruyarak enflasyona ezdirmeyerek yolumuza devam edeceğiz."

3600 EK GÖSTERGE

Türkiye'nin birinci çeyrekte yüzde 7,2, ikinci çeyrekte yüzde 21,7 büyüdüğünü hatırlatan Bilgin, "Bu yılsonunda bu büyümemizi yüzde 10 civarında gerçekleştireceğiz. Büyüyen, sosyal politikalarla güçlenen bir Türkiye, emeğini, çalışanlarını, memurlarını koruyan bir ülke olacaktır. Nitekim memurları koruyacağımız 3600'ü sözleşmemize yazdık. Vaat olmaktan çıkardık, uygulama sürecindeyiz. Onu gerçekleştireceğiz. Geçici işçilerin sorunlarını çözeceğiz” ifadelerini kullandı.

BÜYÜKELÇİLERİN OSMAN KAVALA AÇIKLAMASI

Bakan Bilgin, 10 büyükelçinin tutuklu Osman Kavala ile ilgili açıklamalarına ilişkin, "Batı ülkelerinin büyükelçileri Türkiye'ye, 'falanca adamı serbest bırakın' diye bir talimat vermeye kalktılar. Sayın Cumhurbaşkanımız onların hak ettiği, istediği cevabı onların yüzüne tokat gibi vurdu. Aslında Batılı ülkelerin temsilcileri Türkiye'de bu talepleri iletirken bir gerçeği ortaya koydular, 'o adam Türkiye'nin adamı değil, bizim adamımız' dediler. Onların büyükelçileri değil de istihbarat servisleri bu taleplerini kamuoyuna açıklasaydı daha doğru ve gerçek olurdu. Bunu gözden kaçırmayalım. Bu topraklarda bağımsız bir ülke olarak var olmanın bedeli neyse Türkiye bunu ödüyor" değerlendirmelerinde bulundu.

Güncelleme Tarihi: 24 Ekim 2021, 18:15
YORUM EKLE