banner445

Avrupa Konseyi’nden İstanbul hamlesi

Avrupa Konseyi, İstanbul'da tekrarlanacak olan seçimleri izlemek için heyet göndermek istediğini açıkladı

Avrupa Konseyi’nden İstanbul hamlesi

Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi Başbakanı Anders Knape, yaptığı yazılı açıklamayla, tekrarlanacak olan seçimleri izlemek İstanbul'a bir heyet göndermek niyetinde olduklarını bildirdi.

Türkiye'nin Avrupa Konseyi'ndeki Büyükelçisi Kaan Esener'e, bu konuda bir mektup gönderdiklerini belirten Knape, resmi davetin zamanında gelmesi halinde 23 Haziran'da tekrarlanacak seçimleri bir heyetle izleyeceklerini bildirdi.

Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi, 31 Mart günü yapılacak yerel seçimleri izlemek için 20 ülkeden 22 üyeyi Türkiye’ye göndermişti.

‘ULUSLARARASI KURALLARA AYKIRI’

Knape, seçimin iptalinden sonra yaptığı yazılı açıklamada, YSK’nın iptal kararına neden olan sonradan gelen itirazın, güvenilir ve istikrarlı seçim için uluslararası kurallara aykırı olduğunu bildirmişti.

Knape, Türk seçmeninin yetkililere yönelik seçimle ilgili güveninde ciddi bir krize yol açılmaması için seçim sürecindeki güvencelerin geri kazanılması gereğini vurgulamıştı.

'Yeniden seçim olağanüstü bir tedbirdir ve sağlam gerekçelere dayanmalıdır' ifadesini kullanan Knape, şeffaf ve tarafsız bir süreçte bunun gerçekleştirilmesinin önemine değinmişti.

Özgür ve adil bir seçim için koşulların uluslararası kurallara göre seçim günü öncesinde yaratılması gerektiğini belirten Knape, seçimin iptaline neden olan itirazların, seçim günü öncesi tarihte yapılmasının öngörüldüğünü kaydederek, "AK Parti'nin itirazı bizim demokratik ve adil seçim anlayışımıza aykırı” ifadesini kullanmıştı.

KAYNAK: Euronews

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner457

banner84