DSP’de İmamoğlu çatlağı

DSP Genel Başkanı Aksakal, 23 Haziran’da yenilenecek İstanbul seçiminde Ekrem İmamoğlu’nu desteklemeyeceklerini açıklayınca başlayan tepkiler artarak sürüyor

DSP’de İmamoğlu çatlağı

31 Mart seçimlerinde Demokratik Sol Parti (DSP) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Muammer Aydın, 23 Haziran’da yenilenecek seçimlere katılmayacağını açıkladı. DSP Genel Başkanı Önder Aksakal da partisinin 23 Haziran’da aday çıkarmayacağını ancak, CHP’nin adayı Ekrem İmamoğlu’nu da desteklemeyeceklerini duyurdu. Aksakal’ın bu açıklamasının ardından DSP’de büyük bir tartışma başladı.

Sözcü yazarı Saygı Öztürk, DSP’nin ağır toplarının Aksakal’ın açıklamasına tepkilerini yazdı. Öztürk’ün yazısı şöyle:

‘ÜZÜLEREK AYRILDIM’

24 yıldır DSP rozetini taşıyan ve merhum Bülent Ecevit döneminde Adalet Bakanlığı yapan Hikmet Sami Türk, yaşananları şöyle anlattı: “Parti Meclisi toplantısında, Ekrem İmamoğlu'nu destekleyeceğimizi açıklamamızı önerdim. Kabul edilmedi. Ben de Parti Meclisi üyeliğinden istifa edeceğimi belirttim. Genel Başkan, bir gazeteye yaptığı açıklamada, ‘DSP; FETÖ'cülerin ABD'den,PKK'lıların Kandil'den, HDP'lilerin de Meclis'ten destek verdiği birine destek vermez, veremez' dedi. Böyle bir gerekçe açıklamak DSP Genel Başkanı'na yakışmaz. Bu, bardağı taşıran son damla oldu. Partiden çekilme gerekçem bu. DSP, bu kararla, Ecevit'in kurduğu partinin özelliklerini kaybetmeye başlıyor. Partimden üzülerek istifa ettim.”

‘FATURASINI ÖDÜYOR’

DSP'den TBMM Başkanvekili, TBMM Grup Başkanvekili seçilen Uluç Gürkan ise kararı şöyle değerlendirdi: “31 Mart'ta CHP'ye karşı aday çıkartmak için kurulan bağlantıların faturasını ödüyor olmalılar. DSP'nin kurucu Genel Başkanı Rahşan Ecevit, ‘Her şey çok güzel olacak' inancı ve kararlılığında.”

ÇÖLAŞAN DA İSTİFA ETTİ

DSP Parti Meclisi Üyesi Necmiye Çölaşan da, Genel Başkan Önder Aksakal'ı DSP'nin kuruluş felsefesinden uzaklaşmakla suçladı. Çölaşan, ‘Genel Başkan Yeni Şafak gazetesine verdiği demeçte Ekrem İmamoğlu'na destek açıklamasının 12'ye karşı 33 oyla reddedilme gerekçesi olarak söylediği sözlerin hiçbiri o gün Parti Meclisi toplantısında söylenmedi. Aklınızdan geçenleri Parti Meclisi’nde konuşulmuş gibi açıklama yapmanız kabul edilemez. İlkelerinden uzaklaştığı için DSP Parti Meclisi Üyeliği’nden ve 25 yıldır üyesi olduğum DSP üyeliğinden istifa ettim’ dedi.

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2019, 15:49
YORUM EKLE