Eken'e görevi Mehmet Ağar verdi

Korkut Eken, dünkü açıklamasında Kıbrıs'a Sedat Peker'in kardeşiyle gittiğini açıklamıştı. Eken, Saygı Öztürk'ün bugünkü yazısında görevi Mehmet Ağar'dan aldığını söyledi

Eken'e görevi Mehmet Ağar verdi

CiddiGazete- Sedat Peker'in itiraflardan sonra gözlerin çevrildiği Korkut Eken, dünkü açıklamasında KKTC'ye Atilla Peker'le gittiğini doğruladı.

Eken, Saygı Öztürk'ün Sözcü'de bugün yer alan yazısında da "Kıbrıs" görevini o dönem Emniyet Genel Müdürü olan Mehmet Ağar'dan aldığını söyledi.

Saygı Öztürk'ün yazısının ilgili bölümü şöyle:

Özel harekat polislerini eğiten Korkut Eken'e, anlatımına göre Mehmet Ağar tarafından KKTC'ye PKK sızmaları ve örgütün gizli evleri konusunda araştırma görevi verilmişti.

KKTC'ye giderken yanında Sedat Peker'in ağabeyi Atilla Peker bulunuyordu. Bunu hem Eken, hem de Peker doğruladı.

Peker kardeşler, gidiş amacının gazeteci Kutlu Adalı'yı öldürmek olduğunu söylerken, Eken ise bunun asla doğru olmadığını; namusu ve şerefi üzerine yemin ederek doğru olmadığını belirtti.

Peki, neden devlet görevlisi değil de Peker götürüldü? Bu sorunun cevabını Eken şöyle verdi:

DEVLET POLİTİKASIYDI

"Orada PKK ile bir çatışma olursa yanımda birisi olsun istedim. Bu tür olaylarda o günkü devlet stratejisine göre devlet görevlisi yerine 'eleman' kullanılıyordu. Tabii aslolan devletin kendi elemanlarını kullanmasıdır. Şimdi aslan gibi arkadaşlar bu işleri yapıyor. Şu anda MİT'in yurtdışı operasyonlarını izliyorum, çok büyük başarılar elde ediliyor. Teknik imkanlar çok. Bize para-pul da vermezlerdi. O zaman örtülü ödeneği harcamayıp seneye aktarmak önemliydi.

Bakın, siyasiler birbirine arka çıkıyor. 'İçişleri Bakanın yanındayım, arkasındayım' denilip konu kapatılıyor. Peki Korkut Eken'in arkasında kim var? Allah'tan korkulur. Şanımla, şerefimle arkadaşlarımla görevlerimi en başarılı biçimde bitirdim, emekli oldum. Başarısız hiçbir operasyonum olmadı."

Güncelleme Tarihi: 29 Mayıs 2021, 11:34
YORUM EKLE