Ekrem İmamoğlu hakkında hapis cezası istendi

İBB Başkanı İmamoğlu hakkında, eski Ordu Valisi Seddar Yavuz'a hakaret ettiği iddiasıyla açılan davada İmamoğlu hakkında altı aydan iki yıla kadar hapis istendi

Ekrem İmamoğlu hakkında hapis cezası istendi

CiddiGazete- 23 Haziran 2019 tarihinde tekrarlanan İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanlığı seçimleri öncesinde Karadeniz Bölgesi’nde mitingler düzenleyen Ekrem İmamoğlu, 5 Haziran 2019’da İstanbul’a dönmek üzere gittiği Ordu-Giresun Havalimanı’nda ekibiyle birlikte VIP salonundan geçmek isteyince tartışma yaşamıştı.

Bu tartışma sırasında dönemin Ordu Valisi Seddar Yavuz’a hakaret ettiği öne sürülen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında dava açıldı.

Ordu 4’üncü Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın 6'ncı duruşmasına taraf avukatları ve tanıklar katıldı.

Duruşmada iddia makamı esas hakkındaki mütalaasını açıkladı. İmamoğlu hakkında altı aydan iki yıla kadar hapis cezası talep edildi.

Verilen mütalaada şu ifadeler yer aldı:

'Halen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olarak görev yapan sanık Ekrem İmamoğlu'nun seçim çalışmaları nedeniyle Karadeniz Bölgesi'ne geldiği, 05/06/2019 günü ise Ordu iline geldiği ve aynı gün saat 22.20 sıralarında Ordu ilinden ayrılmak üzere Ordu-Giresun Havalimanı'na gelerek VIP salonundan geçmek istediği, VIP salonundan geçmesine izin verilmemesi üzerine olay tarihinde Ordu Valisi olarak görev yapan Seddar Yavuz'a hakaret ettiği iddiasıyla açılan davada, dosya içerisinde mevcut Haber Global isimli televizyon kanalından ve Fox TV isimli televizyon kanalından alınan görüntülerde sanık Ekrem İmamoğlu'nun olay yerinde bulunan ve dosya kapsamında dinlenen bir kısım tanıklara hitaben 'vali itlik yapmıştır, aynen iletin vali itlik yapmıştır' şeklinde söz söylemek suretiyle Seddar Yavuz'a gıyabında ve olay yerinde bulunan tanıklarla ihtilat ederek hakarette bulunduğu ve bu şekilde üzerine atılı kamu görevlisine görevinden dolayı alenen hakaret suçunu işlediği anlaşılmakla sanık Ekrem İmamoğlu'nun TCK'nın 125/1, 125/3-a, 125/4 maddeleri gereğince cezalandırılmasına, sanığın hapis cezası ile mahkumiyeti halinde TCK'nın 53/1 maddesinde yazılı bulunan hakları kullanmaktan yoksun bırakılmasına karar verilmesi talep ve mütalaa olunur.''

‘ÖYLE BİR SÖZ DUYMADIM’

Duruşmada tanık olarak ifade veren CHP Gülyalı Belediye Başkanı Ulaş Tepe, olay sırasında iddia edilen sözü duymadığını söyleyerek, "Sayın Ekrem İmamoğlu, olay günü Ordu'ya geldi. Ordu'da miting yaptı. Daha sonra belediyemizi ziyaret etti. Ardından İstanbul'a dönmek için Ordu-Giresun Havalimanı'na gittik. Yorgundu ve sesi kısıktı. Ben olayların yaşandığı sırada yanındaydım. İddia edildiği gibi sanık hakkında 'Vali itlik yapmıştır' diye bir söz duymadım" dedi.

KORUMA: 'BASİTLİK YAPMIŞTIR' DEMİŞTİR

Diğer bir tanık ola Ekrem İmamoğlu'nun baş koruması Mustafa Akın da şunları söyledi:

"Olayın olduğu gün yanındaydım. Başkanın olayın olduğu tarihlerde yoğun bir miting programı vardı. Bu nedenle ses kısıklığı vardı. Otobüs içerisinde sık sık buhar verilerek boğazı rahatlatılmaya çalışılıyordu. Boğaz pastili de kullanıyordu. 'Vali itlik yapmıştır' diye bir ifade duymadım. 'Basitlik yapmıştır' demiştir. Ses kısıklığından dolayı oradaki kişilerin yanlış anladığını düşünüyorum" ifadelerinde bulundu.

Mahkeme, sanık avukatlarına mütalaaya karşı savunma yapmaları amacıyla süre vererek, duruşmayı 17 Mart'a erteledi.

Güncelleme Tarihi: 02 Mart 2021, 23:28
YORUM EKLE