Erdoğan imzaladı, Mustafa Şentop uygulamadı!

Meclis Başkanı Mustafa Şentop'un, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 2018'de imzaladığı kanun hükmündeki kararnameyi, "TBMM’nin iradesi yok" diyerek uygulamadığı ortaya çıktı

Erdoğan imzaladı, Mustafa Şentop uygulamadı!

CiddiGazete- Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile birlikte kanun çıkarma ve uygulama konusunda yaşanan sıkıntı, CHP Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu’nun, TBMM Başkanı Mustafa Şentop'a yazdığı yazıyla ortaya çıktı.

Bülent Kuşoğlu, 2018'de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesinde, SGK'ya finansal hedefleriyle ilgili Cumhurbaşkanlığı ile TBMM’ye rapor sunma görevi verildiğini hatırlattı. Kuşoğlu, TBMM'nin kararnamenin uygulanması için talimat vermesini istedi.

Yazıyı cevaplayan Mustafa Şentop ise kararname için "TBMM’nin iradesi ile yürürlüğe konulan bir mevzuat hükmü değildir. TBMM'nin veya TBMM Başkanlığı'nın söz konusu normun yürütülmesini sağlaması gibi bir görevi de bulunmamaktır" dedi.

SKANDAL İFADELER

Şentop'un cevabını değerlendiren CHP'li Kuşoğlu, kanun yapma konusunda hem TBMM'nin hem de Cumhurbaşkanı'nın yetkilendirilmesinin hukuk kargaşasına yol açtığını belirtip şöyle dedi:

Bu, mevzuatımızın içler acısı halini gösteriyor. Cumhurbaşkanlığı normlarının ayrı olmasından dolayı TBMM'nin kanunların uygulanmasından tümüyle sorumlu olmadığı sonucu ortaya çıkıyor. Bu ifadeler skandal ifadelerdir.

Güncelleme Tarihi: 08 Ekim 2020, 11:02
YORUM EKLE