Gazetecilere hapis, kaçakçılara af!

AKP tarafından TBMM'ye sunulan yeni teklife göre şirketler aleyhine haber yapan gazeteciler, "şöhrete zarar" suçlamasıyla 3 yıla kadar hapisle cezalandırılabilecek, vergi kaçakçıları ise "pişmanlık"tan faydalanabilecek

Gazetecilere hapis, kaçakçılara af!

CiddiGazete- AKP milletvekilleri tarafından hazırlanan ve önceki gün Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı'na sunulan torba kanun teklifinde gazeteciler için yeni hapis cezaları öngörüldü. Şirketlerin "şöhretine" zarar verecek haberler, üç yıl hapisle cezalandırılacak.

Teklifle, 6163 sayılı Finansal Kiralama, Faktoring, Finansman ve Tasarruf Finansman Şirketleri Kanunu'na eklenen ve karşılığında en az üç yıl ceza öngörülen madde şu şekilde:

"Basın Kanunu'nda belirtilen araçlarla ya da radyo, televizyon, video, internet, kablolu yayın veya elektronik bilgi iletişim araçları ve benzeri yayın araçlarından birisi vasıtasıyla bir şirketin itibarını kırabilecek veya şöhretine ya da servetine zarar verebilecek bir hususa kasten sebep olunamaz ya da bu yolla asılsız haber yayılamaz. İsimleri belirtilmese dahi şirketlerin güvenilirliği konusunda kamuoyunda tereddüde yol açacak veya şirketlere duyulan güveni sarsacak veya şirketlerin mali bünyelerinin olumsuz etkilenmesine neden olabilecek nitelikte asılsız haberler yukarıda belirtilen araçlarla yayılamaz."

VERGİ KAÇIRANLARA UYGULANAN PİŞMANLIK HÜKÜMLERİNİN KAPSAMI GENİŞLİYOR

Daha önce vergi kaçırdığını yakalanmadan önce itiraf edenlere uygulanan "etkin pişmanlık" hükümlerinin kapsamı da genişletiliyor. Verginin zamanında ödenmemesi veya eksik ödenmesi halinde tebliğ edilen oran, gecikme faizi ve gecikme zammının tamamı ile kesilen cezaların yarısı soruşturma evresinde ödenmesi halinde verilecek ceza yarı oranında azaltılacak. Soruşturma anından hüküm verilinceye kadar ödenmesi halinde ise verilecek ceza üçte bir oranında indirilecek.

"YENİ SİNDİRME POLİTİKASI"

CHP'nin gazeteci kökenli milletvekili Utku Çakırözer, AKP'nin medyayı sindirme politikası izlediğini ve teklifin kabul edilmemesi için çalışacaklarını söyledi.

"AKP döneminde çıkarılan her kanunda olduğu gibi bu kanun da çarpıklıklarla karşılaştık" diyen Çakırözer şunları kaydetti:

"Bir yandan gazetecilere sadece haber yaptıkları için hapis cezası veriliyor, diğer yandan vergi kaçakçılarına yeni bir af getiriliyor. Pandemi döneminde de yüz bin hükümlü affedilirken, gazeteciler ve düşünce suçluları içeride bırakılmıştı. Düşünceyi suç olarak gören, haberi, haberciliği terör olarak gören bu anlayış, hırsızları, kaçakçıları, suçluları affediyor. Gazeteci ve siyasetçiyi darp edenleri, saldırıda bulunanları serbest bırakıp haber yapanları tutuklayan zihniyetin sindirme politikasına karşı mücadele etmeye devam edeceğiz. Hem hukuk hem de etik dışı olan bu düzenleme hayata geçmemeli."

Kaynak: Birgün

Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2022, 12:24
YORUM EKLE