İlk toplantıda maaşa zam

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu ilk toplantısını yaptı. İlk toplantıda üyelerin 13 bin lira olan maaşı 18 bin liraya yükseltildi. Üyelerin maaşını Cumhurbaşkanlığı belirliyor

İlk toplantıda maaşa zam

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu (YİK), ilk toplantısını yaptı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Japonya'ya hareketinden önce yapılan ve bir saat süren toplantıya, AKP'li eski TBMM Başkanları da olan YİK üyeleri Bülent Arınç, Köksal Toptan, Cemil Çiçek, Mehmet Ali Şahin ile ANAP'lı eski Başbakan Yıldırım Akbulut katıldı.

Üyelere imzalatılan ilk sözleşmede maaşın 13 bin lira olarak belirlendiği, daha sonra ise 18 bin liraya yükseltildiği öğrenildi. Çiçek, daha önce YİK üyeliğinden aldığı maaşı bağışlayacağını açıklamıştı.

Kurul üyelerine ödenecek ücretleri Cumhurbaşkanlığı belirliyor.

SADECE ARINÇ’IN ODASI HAZIR

Sözcü’den Veli Toprak’ın haberine göre, “TBMM Başkanlığı, başbakanlık yapmış ve devlete hizmet etmiş kişilerin bilgi ve birikimlerinden istifade edebilmek için oluşturulan” YİK üyeleri için Beştepe'de birer oda ve sekreter tahsis edildi.

Şu ana kadar sadece Bülent Arınç'a verilen odanın hazırlandığı, diğer üyelerin odasının ise düzenlendiği belirtildi.

KABUL ETMEYENLER

Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ve TBMM eski Başkanı Hikmet Çetin ise kurul üyeliği teklifini kabul etmemişti.

TBMM eski Başkanı Hüsamettin Cindoruk'a ise üyelik teklifi yapılmamıştı.

Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2019, 23:53
YORUM EKLE