İmamoğlu üst yönetimini tanıttı

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, üst düzey yönetimini tanıttı. İmamoğlu yeni kadroya, “Kibirden uzak durun, vatandaşın hukuken sorun olmayan işini bekletmeden çözün, hukuki sorun varsa neden yapamadığınızı anlatın” dedi

İmamoğlu üst yönetimini tanıttı

CİDDİGAZETE

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Saraçhane'deki başkanlık binasında İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, CHP'li belediye başkanları, CHP'li ve İyi Partili meclis üyelerinin katılımı ile İBB'nin "A Takımı" tanıtıldı. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından atanan İBB genel sekreteri, yedi yardımcısı ve 22 iştirak şirketi ile İETT'nin başına getirilen isimler tek tek açıklandı. Geçtiğimiz günlerde istifa eden İSKİ yönetiminin yerine henüz yeni bir atama yapılmadığı görülürken İETT ve Halk Ekmek A.Ş'nin genel müdürlerinin değişmediği görüldü. İştirak şirketleri; Ağaç A.Ş, İGDAŞ, İDTM, İstanbul İmar İnşaat A.Ş, İSTYÖN, Metro İstanbul, Otobüs A.Ş, Şişli Kültür A.Ş'ye de henüz çalışmalar tamamlanmadığı için atama yapılmadı.

YENİ YÖNETİME MESAJLAR

İBB Başkanı İmamoğlu, tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada yeni yöneticilere çok önemle mesajlar verdi. İmamoğlu, insana saygı duyarak bu şehri yönetmek istediklerini belirterek “Kişilere, kurumlara, özel seçilmiş derneklere, vakıflara değil, topluma, halka hizmet edebilmek. Halka hizmet ederken hiçbir ayrım yapmadan hizmet edebilme karakterini en üst seviyede tutabilmek. Bütün bu kavramlar bizim yol haritamızın ana prensipleri olacaktır” dedi.

YEDİ MADDEYİ SIRALADI

CHP'nin geçtiğimiz günlerde düzenlediği yerel yönetimler toplantısında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun açıkladığı 7 prensibe atıf yapan İmamoğlu, "Tümüyle aynı düşünceleri paylaşan ve bu düşüncelerle yola çıkan bir anlayışı temsil etmemiz bizi çok mutlu ediyor. Bu maddeler; ‘Tüm hemşerilerimize inanç ve kimlik ayrımı yapmaksızın eşit davranacağız' anlayışıdır. İkinci madde, ‘Hizmeti belirli bir zümre için değil halk için yapacağız' anlayışıdır. Üçüncüsü, ‘Dar gelirli mahallelerimize pozitif ayrımcılık yapacak, engelli ve dezavantajlı guruplara hak ettiği hizmeti mutlaka fazlasıyla ve yerinde vereceğiz' anlayışıdır. Dördüncüsü, ‘Sosyal belediyecilik adına sağ elin verdiğini sol elin görmediği, yoksulluğun teşhir edilmediği' bir anlayış. Beşincisi, ‘Her kuruşun hesabını veren, şeffaf denetimlerle millete sürekli yüzü dönük bir şekilde hizmet etme anlayışıdır. Çok önem verdiğimiz altıncı madde, ‘Adil olmak'. Yani İstanbul Büyükşehir Belediyesi bu şehrin insanına her ortamda adil davranacak. Yedincisi, ‘İBB yönetici atamalarında liyakate önem veren, partizanlık yapmadan insanları kucaklayan, özellikle işinin ehli insanlara işi teslim etme' anlayışıdır. Bu 7 madde açıkçası bugün yaptığımız tanıtım toplantımızın da temel unsurlarını oluşturması, aynın paralelde yol yürüyor almamız bizleri çok mutlu etmiştir" diye konuştu.

KİBİRDEN UZAK OLUN

İmamoğlu yeni yol arkadaşlarına da şu mesajları verdi:

“Benim yol arkadaşım mutlaka ve mutlaka kibirden uzak olacak. Yani makamında dururken, sokakta çalışırken insanlarla buluşurken kibirden arınmış, tevazu duygusuyla bu şehrin 16 milyon insanına hizmet ettiğini farkında olduğunu gözleriyle davranışlarıyla hissettirmelidir. Benim yol arkadaşım vatandaşın yapılacak bir işini kanunen hukuken hiç bekletmeden yerine getirmeli yapıp vatandaşa teslim etmeli. Eğer bir sorunu varsa hukuki engeli varsa o zaman da vatandaşa tüm açıklığı ile bu süreci izah etmeli niçin yapamadığını anlatmalı. Bu tüm anlamıyla şeffaflık anlayışıdır. Buraya gelen hiçbir arkadaşımız, benim eşim dostum akrabam değil. Buraya gelene her arkadaşım hayatında oluşturduğu becerileriyle bugün buradadır. Bize eşlik etmektedir. Yeni arkadaşlarımız da aramıza katılacak. Dolayısıyla elinden gelenin en iyisini yapma prensibi ile hareket etmelidir. Benim yol arkadaşlarım muazzam bir dayanışma duygusuyla hareket etmelidir. Birbirinin eksiğini gören değil. Takım arkadaşı olan birbirine yardımcı olandır, eksikliğini kapatandır. Spordaki futboldaki gibi kademesine girendir. Yoksa rakip takımın yoluna açan değil, ona yardımcı olan değil önünde yol koşan ya da o işi yapan arkadaşının eksiğini kapatan yolundaki sıkıntıları kaldıran anlayışla hareket etmeli. Dürüst çalışkan iyi niyetli olduğuna inandığım yol arkadaşlarım az önce bahsettiğim 7 davranış gereği mutlaka şeffaflığı ön planda tutan, bulunduğu konum itibari ile hesap verme zorunda olduğunu bilen ve denetlendiğinin farkında olan kişiler olmalılardır."

İSRAFA SON

İmamoğlu, finans reformlarına ihtiyaç olduğunun da altını çizerek İBB'yi israfa son veren bir anlayışla yönetmek zorunda olduklarını vurguladı. "İBB'yi yönetirken mutlaka ve mutlaka tasarruf etmeyi aklımızdan çıkarmamalıyız. Bunları yaparken bunun güncel ekonomi sıkıntılardan dolayı yaptığımızı değil bunları kurumun prensibi haline getirmeyi ihmal etmemeliyiz. Yani bizler mutlaka bu şehirde kalıcı anlamda hiçbir zaman israfın olmaması adına bir takım kalıcı prensiplerin kalıcı bir takım kuralları bu şehrin yönetimine katmalıyız. Aynı zamanda tasarruf etmeliyiz" dedi.

GEDİKLERİ KAPAYIN

Kaynakları iyi yönetmenin önemine de değinen İmamoğlu "Bu şehrin fırsatlarını gelir kaynaklarını bu şehrin yönetimine katmayı unutmamalıyız. Aynı zamanda ihmal edilmiş, kendi bulunduğunuz alanda gedikler açılmış, görünmez bir takım yöntemlerle gelir kaybına uğrayan kurumlarımızın derhal bu açıklarını ve gediklerini kapatmayı, bu şehrin gelirine gelir katmayı ihmal etmemeliyiz" dedi.

ÖNÜMÜZDE ZOR GÜNLER VAR

İmamoğlu, "Zor günler var önümüzde. Sıkıntılı günler var. Bunu görüyoruz. Ama şunu bilmeliyiz ki biz bu süreci ve bu zorluğu bilerek yola çıkmış ve bu sürecin zorluğunu engellerini aşacak kabiliyete sahip insanlar olduğumuzun farkında olmalıyız. Şanslıyız çünkü İstanbul yönetimiyiz. İstanbul dünyanın hiçbir kentinde olmayacak derecede fırsatlara sahip. Dünyanın gözünün üzerimizde olduğunu ve her hususta atacağımız her doğru adımda bize inanan hem ülkemizde hem ülkemizin dışında milyonlarca insan olduğunu asla ve asla aklımızdan çıkarmamalıyız" diye konuştu.

İmamoğlu denetim süreçlerine de vurgu yaparak uluslararası deneyime sahip kurumlarla, meslek kuruluşlarıyla yeni bir denetim mekanizması kurulacağını da söyledi. İmamoğlu "Şeffaflığı, denetleme prensibiyle tamamladığımızda halkımızın keyifle huzurla bizi takip ederken, benim kentimin tek bir kuruşunu dahi emanet ettiğinden dolayı mutluluğunu yaşadığı yönetim olmayı inşallah günün sonunda başaracağız" dedi.

8 İŞTİRAK ŞİRKETİNDE ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

İmamoğlu şöyle devam etti:

"Bu başarılar dünya kenti, İstanbul'u hak ettiği yere taşıyacak. Seçim meydanlarında bu şehrin gelmiş geçmiş en demokrat belediye başkanı olacağım diye bir hedef koymuştum. İnşallah sizler bu süreci destekleyerek bu hedefe ulaşmama yardımcı olacaksınız. Bugün aramızda göreve başlayan arkadaşlarımız da var aramıza katılacak olan arkadaşlarımız da var. Bugün açıklayamadığımız 8 iştirakimiz var. Çalışmalarımız devam ediyor. Ama biz ağustos sonu itibariyle iştiraklerimiz de dahil genel müdür seviyesinde sürecimizi tamamlamak bir kısım yönetim kurulu takvimleri ve revizyonları ile beraber önümüze yaklaşık 6 aylık bir süreç koymuştuk. Bu 6 ay içerisinde tüm yönetim kadrolarını tamamlamış ve işine odaklanmış ve üretime başlamış, bir şehir yönetimi olmak istiyoruz. Beklentilerin olduğunun farkındayım. Hatta 40 günü tamamladık diye tanımda bulundum, geçen günlerde bir hemşerimiz yoğun şikayetleri ile bana geldi, sıkıntılarını anlattı. Çözülmesini istedi. Ben de özür dileyerek kendisine ‘biz daha 32-33 gündür yönetimdeyiz daha kadrolarımızı tamamlayamadık. Bize bir zaman ayırın ve bu sorunları çözmemizi bekleyin' dediğimizde, hemşerimiz ‘ya ben sizi 7-8 aydır başkan sanıyorum' dedi. Tabi seçimin yarattığı atmosfer gösteriyor ki uzun zamandır İstanbul'u bizim yönettiğimiz düşüncesini insanlara nakşetmiş. Ama bilinsin ki biz daha 40 günlük belediyeyiz. Hızlı hareket etmemiz gerektiğinin farkındayım, tümüyle meclis grubumuzla, tüm meclis üyelerimizle, çoğunluğun İstanbul halkı olduğu anlayışından uzaklaşmamak kaydıyla mecliste bu şehrin lehine kararlar alarak bürokrasimizle iştirak yönetimlerimizle güzel bir yol haritamız var. Allah'ın izniyle başaracağız."

ENGELLERE RAĞMEN...

İBB'nin son rakamlara göre 85 bin çalışanının bulunduğunu dile getiren İmamoğlu, "Bugün itibariyle görevimizi almaya dönük 40. gününe doğru yaklaşıyoruz. Aslında gerçekten böylesine büyük bir organizasyonda 40 günde yaptığımız işler en üst seviyededir bunu bilmenizi isterim. Bir kısım engellere, bürokratik genelge üzerinden yapılan engellemelere rağmen en pratik şekliyle en düzgün şekliyle bugünlere gelmiş durumdayız" dedi.

İmamoğlu İBB'nin 85 bin çalışanına, "Emeğiyle bizimle çalışan herkesin bizim başımızın üzerinde yeri vardır anlayışını buradan yinelemek istiyorum. Tek derdimiz şu; çalışmıyorsa emek vermeden bir şekilde maaş alıyorsa bizim duvarımız ona karşıdır. Biz bu şehre adaleti getirmek adına yola çıktığımızı özellikle belirtmek istiyorum. Bu iki seçimin bize vermiş olduğu en değerli talimat budur. 85 bin çalışanımızla en doğru şekilde, en üst seviyede performansıyla beraber işine odaklanmasını ve bu şehrin halkından aldığı maaşın hakkını yine şehrin halkına hizmet ederek vermesini buradan söylemek istiyorum. Ben bütün çalışan arkadaşlarımıza en üst seviyede de güvendiğimi duyurmak isterim" mesajı verdi.

İBB'NİN YENİ YÖNETİM KADROSU

Konuşmanın ardından İmamoğlu tek tek sahneye çağırılan yeni yöneticileri tebrik edip birlikte fotoğraf çektirdi. İBB'nin üst düzey yönetiminde yapılan görevlendirmeler şöyle:

- İBB Genel Sekreteri: Yavuz Erkut

- Genel Sekreter Yardımcıları: Şengül Altan Arslan, Yeşim Meltem Şişli, İbrahim Orhan Demir, Mehmet Çakılcıoğlu, Murat Kalkanlı, Murat Yazıcı, Turgut Tuncay Önbilgin.

- Başkan Danışmanları: Murat Ongun, Ertan Yıldız, Yiğit Oğuz Duman.

- İETT Genel Müdürü: Ahmet Bağış

- BELBİM A.Ş: Yücel Karadeniz

- BELTUR A.Ş: Ömer Güçlü Şeneler

- BİMTAŞ A.Ş.: Nazım Akkoyunlu

- Boğaziçi Yönetim A.Ş.: Ethem Pişkin

- Enerji A.Ş.: Aslan Değirmenci

- Halk Ekmek A.Ş.: Salih Bekaroğlu

- Hamidiye A.Ş: Sertaç Nişli

- Güvensu: Sertaç Nişli

- İSBAK A.Ş.: Bahaddin Yetkin

- İSFALT A.Ş.: Burak Sırali

- İSPARK A.Ş.: Murat Çakır

- İSPER A.Ş.: Banu Saraçlar

- İSTAÇ A.Ş.: Mustafa Canlı

- İstgüven: Ahmet Can Buğday

- İSTON A.Ş.: Ziya Gökmen Togay

- İsttelkom: Nihat Narin

- KİPTAŞ A.Ş.: Ali Kurt

- Kültür A.Ş.: Serdal Taşkın

- Medya A.Ş: İpek Elif Atayman

- Spor A.Ş.: İzzet Renay Onur

- Şehir Hatları A.Ş.: Sinem Dedetaş

- UGETAM: İbrahim Edin

Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2019, 22:28
YORUM EKLE