İmamoğlu’ndan ‘olağanüstü’ çağrı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, İBB'ye ait 28 şirket için olağanüstü genel kurul çağrısı yaptı. Bu çağrıya 45 gün içinde uyulması gerekiyor

İmamoğlu’ndan ‘olağanüstü’ çağrı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) ait iştiraklerde görev yapan AKP’li yöneticilerle ilgili tartışma sürüyor. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun belediye iştiraklerinin yönetiminde görev yapan AKP’lilere yönelik istifa çağrısına sadece İBB eski Genel Sekreter Yardımcısı Mevlüt Bulut’tan cevap geldi.

İmamoğlu’nun, “İstifa ettik diyen Genel Sekreter ve yardımcıları şu anda İBB’nin önemli iştirakinin yönetim kurulu başkanı, bence hakları olmayan maaşları alıyorlar” sözlerine eski Genel Sekreter Yardımcısı Mevlüt Bulut yazılı bir açıklama ile cevap verdi.

Emekli olduğunu ve yönetim kurulu başkanlığının sona erdiğini ifade eden Bulut, “(Bence hakları olmayan maaşları alıyorlar) ifadesi kesinlikle gerçek değildir” dedi.

İBB İŞTİRAKLERİ

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait halen 5 alanda hizmet veren 28 şirket bulunuyor. İBB Akademi’nin derlediği rakamlara göre, 2016 yıl sonu itibariyle İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinin toplam sermayesi 6 milyar 650 milyon 771 bin 433
TL. Sermaye 1 milyar 883 milyon 644 bin 339 dolar olarak hesaplanmış, ancak bu hesaplama yapıldığında doların 3,53 TL olduğunu unutmamak lazım. Yani bugünün kuruna göre güncellersek 1 milyar 155 milyon 610 bin 23 TL oluyor.

Yine aynı rakamlara göre iştiraklerin yıllık geliri toplam geliri ise 3 milyar 540 milyon 955 bin 491 dolar. Yine aynı kur hesaplamasına göre TL bazında 12 milyar 502 milyon 405 bin 648 TL olan gelir bugünün kur hesaplaması ile 7 milyar 814 milyon 3 bin 530 TL’ye gerilemiş durumda. Yani 2016’dan yana İBB’nin dış borçları hızla büyürken iştiraklerden elde ettiği geliri ise küçüldü.

İştiraklerin en büyüğü 4 bin 420 kişilik kadrosu ile Metro İstanbul A.Ş, ardından İSTAÇ A.Ş. ve Sağlık A.Ş, KİPTAŞ, İSPARK A.Ş. ve İGDAŞ geliyor.

OLAĞANÜSTÜ GENEL KURUL ÇAĞRISI

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na 23 Haziran seçimleri ile Ekrem İmamoğlu’nun bir kez daha seçilmesinin ardından AKP’li bazı İBB yöneticileri görevinden istifa etti. Ancak iştiraklerdeki yöneticilik görevlerinden istifa etmemeleri İmamoğlu tarafından eleştirildi.

İmamoğlu, İBB iştiraklerine olağanüstü genel kurullarını toplamaları için çağrı yaptı. Yasal mevzuata göre Belediye Başkanı’nın çağrısı üzerine 45 gün içerisinde şirketlerin olağanüstü genel kurullarını toplaması gerekiyor. Ancak halen genel kurul tarihleri belirlenmedi.

KAYNAK: Gazete Duvar

Güncelleme Tarihi: 14 Temmuz 2019, 14:37
YORUM EKLE