İYİ Parti'nin yaş ortalaması 57.1

24 Haziran seçimlerinin ardından Meclis'e giren milletvekillerinin de yaş ortalaması ortaya çıktı. TBMM'deki en genç parti HDP olurken, en tecrübeli siyasetçiler Meral Akşener'in kurduğu İYİ Parti'de toplandı!

İYİ Parti'nin yaş ortalaması 57.1

Mazbatalarını alan milletvekilleri Meclis'te kayıtlarını yaptırıyor. 24 Haziran'da partilerin çıkardığı 600 milletvekili arasında en genç isimler PKK terör örgütüne yakın HDP'de toplandı. HDP'nin bu dönem Meclis'teki milletvekillerinin yaş ortalaması 47.3 oldu.

Meclis çoğunluğunu elinde bulunduran AK Parti ise 47.8 yaş ortalamasıyla ikinci sırayı aldı.

Ülkü Ocakları'yla dünyanın en büyük gençlik yapılanmasına sahip MHP ise TBMM'de biraz daha tecrübeli isimleri tercih etti. MHP'nin bu dönem Meclis'teki yaş ortalaması 50.4 oldu.

CHP ise 50.8'le rakiplerine yakın bir yaş ortalaması tutturdu.

Ağırlıklı olarak ANAP ve DYP eksenli eski siyasetçilerle yol yürümeyi tercih eden İYİ Parti'de ise yaş ortalaması diğer partilere göre bir hayli yüksek. 57.1 yaş ortalamasıyla TBMM'de temsil edilecek Meral Akşener'in genel başkanlığındaki İYİ Parti, gençlik yapılanmasını henüz tam olarak tamamlayamadı. İYİ Parti gerek yönetiminde, gerekse milletvekili listelerinde ağırlıklı olarak siyasetten emekli tecrübeli isimlere yer verdi.

CG/ÖZEL HABER

Ciddi Gazete Özel Haber

Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2018, 22:51
YORUM EKLE