Kılıçdaroğlu: Bu fotoğrafın muhatabı Erdoğan'dır

Kılıçdaroğlu, HDP’li vekilin PKK’lı teröristle fotoğrafı hakkında, "Bunların İmralı’ya masa attıkları dönemde çekilmiş. Bu fotoğrafın muhatabı Erdoğan’dır" dedi

Kılıçdaroğlu: Bu fotoğrafın muhatabı Erdoğan'dır

CiddiGazete- “Kanaat Önderleri, Muhtarlar ve STK Temsilcileri Buluşması” kapsamında dün akşam saatlerinde Zonguldak’a giden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bu sabah basın mensuplarının sorularını cevapladı.

Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarının satır başları şöyle:

ERDOĞAN-KILIÇDAROĞLU KARŞILAŞMASI

(Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Muhatap alınmak istiyor. Ben seni muhatap alır mıyım” sözleri)

Niye korkak oluyorsun? Benden uzak, beni eleştiriyorsun. Çıkarsın karşıma, iki uygar insan gibi tartışırız. Senin taraftarların da izlerler, beni de bütün vatandaşlar izlerler. Hem benden çekiniyor, arkaya dolanıyor, arkadan bir sürü laf ediyor… Ya sen çık karşıma kardeşim. Çık karşıma otur, beraber tartışalım, Türkiye de izlesin.

"İMRALI'DA MASAYA OTURAN KİMDİ?"

(Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Atatürk’ün partisi CHP'yi Kandil'in kapı kuluna çevirdiler” açıklaması)

Allah aşkına gidip İmralı'da masaya oturan kimdi? Şimdi İmralı'nın postacılığına soyunmuş, öyle anlaşılıyor. Posta memuru mu kendisi? Gidip tezgahı kuran o. Konuşan o. Medet uman o. Yerel seçimlerde ne yaptı? Yerel seçimlerde de ona bir akademisyen gönderdi, ‘Acaba bize oy verirler mi?' diye. Selamlarını getirdi, devletin televizyonunda bunu canlı yayınladılar. Şimdi dönüp bizi suçluyor.

Ne yaparsa yapsın, beyefendi gidici artık. Millet tahammül edemiyor. Yalana tahammül edemiyor, zamma tahammül edemiyor, haksızlığa tahammül edemiyor. Gidici. Beni suçluyor. Suçlamasına gerek yok. Çıksın karşıma.

HDP’Lİ VEKİLİN FOTOĞRAFI

(HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel'in 2017 yılında ölen PKK'lı bir teröristle fotoğrafları hakkında Erdoğan’ın açıklamaları)

Fotoğrafı gördüğümde sordum, ne zaman çekilmiş diye. Bunların İmralı’ya masa attıkları dönemde, açılım döneminde çekilmiş. Dolayısıyla bu fotoğrafın muhatabı doğrudan doğruya Erdoğan’dır.

MİLLET İTTİFAKI’NIN ADAYI KİM OLACAK?

Seçim tarihini belirlesin, biz de adayımızı belirleyeceğiz. Hem seçim tarihini belirlemiyor, hem kalkmış, “Adayınız kim” diyor. Adayımızın kim olduğunu açıklamamız için, ‘Ben erken seçim istiyorum. Sandığı getiriyorum. Bay Kemal gel sen de oy kullan’ demesini bekliyoruz. Söylemiyor.

EKONOMİK KRİZ VE ZAMLAR

Gezdiğim pek çok yerde esnaf zamdan şikayetçi. Sattığı ürünü gidip yeniden alırken aynı fiyattan alamıyor, zamlı fiyattan alıyor. Elektrik fiyatlarının yükselmesinden şikayet edenler oldu. Dolayısıyla esnaf sıkıntılı. Sıkıntıyı biz de görüyoruz zaten, fark ediyoruz. Zonguldak'ta karşılaştığımız olay Trabzon'da da var, Hakkari'de de var, Elazığ'da da var, İzmir'de de var. Esnafın büyük sıkıntısı var. Esnafa biraz kolaylık sağlamak lazım. Aldıkları kredilerin faizlerini silmek lazım.

TIP ÖĞRENCİSİ ENES KARA’NIN İNTİHARI

Enes'in videosunu izlediğimde, her vatandaşın olduğu gibi benim de yüreğimde bir şeylerin koptuğunu gördüm. Yurt yapmak devletin görevidir. Öğrenciye, üniversiteye gelirken güvence sağlamak, devlet yurtlarında onlara imkan sağlamak devletin görevidir. Bu yapılmadı. Hâlâ yapılmıyor. Bizim bir taahhüdümüz var: 2 yıl içinde bu sorunu kesinlikle çözeceğiz. İki yıl içinde yurt sorunu kalmayacak Türkiye'de.

Bu tür yurtlarda kalan öğrenciler eğer bir sorunla karşılaşıyorlarsa, eğer sıkıntıyla karşılaşıyorlarsa, ‘Bu yurttan memnun değiliz ama gidecek yurdumuz yok' diye düşünüyorlarsa, bütün belediye başkanı arkadaşlarıma Ankara'ya dönünce talimat vereceğim; size gelen herhangi bir öğrenci yurtta barınamadığını, huzur içinde çalışamadığını, özgürlük alanının sınırlandığını, rahat olmadığını, karnının doymadığını ifade ediyorsa özel bir telefon hattı vereceğiz. Bu telefon hakkını kamuoyuyla paylaşacağız. Ve diyeceğiz ki belediye başkanlarımıza, ‘Bu öğrencilerin varsa sorunu mutlaka çözün.’ Bizim belediyelerimizin olmadığı yerde, bizim milletvekillerimiz size yardımcı olacaktır.

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2022, 12:39
YORUM EKLE