Medyaya bir darbe de döviz kurundan!

Döviz kurundaki artış medya sektörünü de vurdu. Son bir haftada beş yerel televizyon kanalı ekranlarını kapattı; son 5 yılda 900 gazete yayın hayatına son verdi

Medyaya bir darbe de döviz kurundan!

CiddiGazete- CHP'nin gazeteci kökenli Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, basın özgürlüğü alanında Kasım ayında yaşanan hak ihlallerini kamuoyu ile paylaşırken, döviz kurundaki artış nedeniyle ekranlarını karartan televizyon kanalları ile kapanma noktasına gelen gazetelere dikkat çekti.

BİR HAFTADA 5 TELEVİZYON EKRAN KARARTTI

Kurdaki artışın basın sektörünü derinden etkilediğini söyleyen Çakırözer, televizyon kanallarının TÜRKSAT uydu bedellerini ödeyemediğine dikkat çekti. Kurdaki artış nedeniyle son 1 haftada en az 5 televizyon kanalının ekran karartma kararı aldığını açıklayan Çakırözer, “TÜRKSAT, uydu bedellerini yeni kur üzerinden fiyatlandırma kararı alması da televizyon kanallarını zora sokacak. Bir günde üç kanal kapandı. Bu karar zaten uydu bedelini zar zor ödeyen yerel televizyon kanallarını derinden etkileyecek. Böyle giderse 40 olan yerel televizyon sayısı 3’e, 5’e düşecek” dedi.

KAĞIT MASRAFI ARTAN GAZETELER ZORDA

Çakırözer, hem dövizdeki artış hem de kağıt üretilmemesi nedeniyle yaşanan kağıt krizinin de ulusalda ve Anadolu'da gazeteleri kapanma noktasına getirdiğini belirtti. Gazetelerin kâğıt maliyetini karşılayamadığını dile getiren Çakırözer, gazete ve televizyon kanalları için destek çağrısında bulundu. Çakırözer, “1800 olan gazete sayısı son beş yılda 900'e düştü. Böyle giderse kalanlar da yok olup gidecek. Yerel televizyonlar, gazeteler Anadolu’muzun sesidir, rengidir. Onlar ekranlarını karartılırsa demokrasimiz eksik kalır, haber alma hakkımız yok olur, işsiz gazeteci sayısı katlanır. Yerel basının yaşama çabasına bir an önce destek verilmeli, uydu fiyatları makul fiyatlara indirilerek sabitlenmeli, kâğıt temininde devlet desteği mutlaka sağlanmalıdır” ifadelerini kullandı.

GÖZALTI, BASKIN, ENGELLEME

Çakırözer'in açıkladığı Kasım ayı Basın Özgürlüğü Raporu'na göre, 50'den fazla gazeteci hakim karşısına çıkarken, 3 gazeteci gözaltına alındı. Danıştay 10. Dairesi'nin Emniyet Genel Müdürlüğü'nün eylemlerde görüntü alınmasını yasaklayan 27 Nisan 2021 tarihli genelgesinin yürütmesini oybirliğiyle durdurmasına rağmen gazeteciler haber takibi sırası da engellendi.

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2021, 11:49
YORUM EKLE