Meral Akşener'den 'Devlet Bahçeli' taktiği

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Siyasi Partiler Kanunu ve parti tüzüğünün emrettiği zamanda değil, Koray Aydın'ın geliştirdiği strateji çerçevesinde, olağanüstü kongrelerin seçimlerden sonra yapılacağını duyurdu. İstanbul'da da aynı teklif dile getirilmiş ancak dava açıldığı günün akşamı olağanüstü genel kurul kararı alınmak zorunda kalınmıştı. Mersin de dava açtı, diğer iller sırada

Meral Akşener'den 'Devlet Bahçeli' taktiği

CİDDİGAZETE.com

Devlet Bahçeli kongreyi ötelediği için yeni parti kuran Meral Akşener, aynı taktiği kendi partisinde de uygulamaya başladı. 81 ili de şu anda 'korsan' olan İYİ Parti, 31 Mart mahalli idareler seçimlerinden sonra yerel kongrelerini yapma kararı aldı. İYİ Parti'nin kanunlara uygun tek teşkilatı, olağanüstü kongresini yapan Giresun'un Alucra İlçe Başkanlığı. Diğer teşkilatların tamamı, dava açıldığında 'kayyım' atanacak kritik sürece girdi. Konuyla ilgili İstanbul'da dava açıldığın günün akşamı olağanüstü kongre kararı alındı. Mersin de aynı şekilde dün Sulh Hukuk Mahkemesi'nde dava açtı. Diğer iller de dava açmak için sıraya girdi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, kanunun ve parti tüzüğünün emrettiği süreçte genel kurul yapmayan il ve ilçe başkanlıkları için "Devlet Bahçeli taktiği" uygulamaya başladı.

Devlet Bahçeli de muhaliflerin istediği zaman değil, kendi tespit ettiği zamanda genel kurul yapacağını bildirmiş, bunu kabul etmeyen Meral Akşener hukuk savaşı başlatmıştı.

AKŞENER, GİK'TE AÇIKLADI

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Hasan Seymen, partisinin 31 Mart yerel seçimlerinin ardından tüm il ve ilçe teşkilatlarında seçimli olağanüstü genel kurula gideceğini açıkladı.

İlk yerel seçim sınavını 31 Mart'ta verecek olan İYİ Parti, seçimlerin ardından tüm il ve ilçe yönetimlerinde seçimli genel kurula gitme kararı aldı. İYİ Parti Seçim İşleri, Hukuk ve İnsan Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hasan Seymen, bugün yapılan Genel İdare Kurul toplantısından olağanüstü genel kurul kararı çıktığını açıkladı.

Seymen, 1 Nisan 2019 tarihinden itibaren tüm ilçe ve il teşkilatlarında seçimli olağanüstü genel kurul yapma kararı aldıklarını belirtti. Twitter hesabından açıklamada bulunan Hasan Seymen, "Genel Başkanımız Meral Akşener başkanlığında Genel İdare Kurulu toplantımızda gündem yerel seçim idi. 1 Nisan 2019'dan itibaren tüm ilçe ve il teşkilatlarımızda seçimli olağanüstü Genel Kurul yapma kararı alındı" ifadelerini kullandı.

Hasan Seymen, şu anda Siyasi Partiler Kanunu ve parti tüzüğüne aykırı faaliyet gösteren teşkilat yapılanmasının, seçimden önce Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı nezdinde dava konusu olma yolunun açılmasıyla ilgili bilgi vermedi.

Güncelleme Tarihi: 12 Aralık 2018, 23:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER