banner395
banner381

MHP 15 ilden daha çekildi

Cumhur ittifakı görüşmeleri çerçevesinde, daha önce MHP adaylarının çıkartılacağı söylenen 51 ilden 15'i AK Parti'ye bırakıldı. AKP ise iki ili MHP'ye bıraktı

MHP 15 ilden daha çekildi

CİDDİGAZETE

MHP, 51 ilden daha önce aday göstermeyeceğini açıkladığı Rize dahil 15'inde adayını geri çekti. Bu iller Ağrı, Ardahan, Artvin, Bitlis, Burdur, Çanakkale, Edirne, Giresun, Hakkari, Muş, Rize, Siirt, Sinop, Şırnak, ve Yalova olarak sıralandı. AK Parti ise daha önce açıklanan Osmaniye dışında iki ilde daha adaylarını geri çekti. AK Parti, belediyesi HDP'de olan ve MHP'nin kazanabileceği Iğdır ile yine MHP adayının güçlü olduğu Kırklareli'nde çıkardığı adayları geri çekti. Genişleme kapsamında MHP bu illerdeki 18 ilçe belediyeyi de AK Parti'ye bıraktı. Böylece ittifakın genişleme işlemleri de tamamlanmış oldu. Çok konuşulan Karsta ise partiler kendi adaylarıyla yarışacak.

503 BÖLGEDE İTTİFAK

AKP ve MHP'nin oluşturduğu Cumhur İttifakı 503 bölgede, Millet İttifakına karşı yarışacak. Büyükşehirlerde AK Parti 27, MHP 3 belediye başkanı ile seçilme yarışı verecek. MHP 36 ilde, AK Parti ise MHP'nin çekildiği iller dahil toplam 75 ilde kendi adaylarıyla seçime katılacak.

İLÇELERDE DURUM

Cumhur İttifakı ilçelerde de uzlaştı. 519 metropol ilçenin 88'in de MHP'nin adayları sahada olacak. 431 ilçe Cumhur İttifakı kapsamında AK Parti'ye bırakıldı. MHP, 51 ilin 403 ilçesinden 383'ünde aday gösterdi. 20 ilçeyi AK Parti'ye bıraktı. 386 beldenin ise 10'unu Cumhur İttifakı kapsamında AK Parti'ye bırakan MHP, 376 adayla seçimde başkanlık için yarışacak. Toplam rakamlara göre MHP, 1389 belediyenin 886'sında aday çıkardı. Cumhur İttifakı ise 503 seçim bölgesinde Millet İttifakına karşı yarışacak.

21 KADIN ADAY

MHP, 2'si il olmak üzere toplam 21 kadını belediye başkanlığı için aday gösterdi. MHP'nin kadın adayları Tunceli ve Nevşehir'de yarışa katılacak. 14 ilçe, 5 beldede de kadınlar MHP adına seçilme mücadelesi verecek.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER