MHP'den Montrö hamlesi!

MHP, 126 emekli büyükelçinin Montrö Boğazlar Sözleşmesi hakkında yayınladığı bildiride ismi bulunan Ertuğrul Kumcuoğlu kesin ihraç talebiyle disipline sevk etti

MHP'den Montrö hamlesi!

CiddiGazete- MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, 126 emekli büyükelçinin Montrö Boğazlar Sözleşmesi hakkında yayınladığı bildiride ismi bulunan eski MHP Aydın Milletvekili ve emekli büyükelçi Ertuğrul Kumcuoğlu'nun kesin ihraç talebiyle tedbirli olarak disipline sevk edildiğini duyurdu.

Semih Yalçın sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "126 Emekli Büyükelçinin basın yoluyla kamuoyuna açıklanan bildirisinde ismi yer alan partimizin Aydın Eski Milletvekili Emekli Büyükelçi Ertuğrul Kumcuoğlu, Sayın Genel Başkanımızın talimatıyla kesin ihraç talebiyle tedbirli olarak disipline sevk edilmiştir" ifadelerini kullandı.

126 emekli büyükelçi, halen tartışılmaya devam eden Kanal İstanbul projesiyle ilgili olarak 30 Ocak 2020'de bir açıklama yapmıştı.

Türkiye'nin Cumhurbaşkanlığı kararıyla İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararı sonrası yeniden gündeme gelen açıklamada, "Kanal İstanbul, Montrö Sözleşmesi'ni tartışmaya açacaktır. Atatürk Türkiye'sinin, Lozan Antlaşması'ndan sonra en büyük diplomasi başarısı olan Montrö Sözleşmesi'nin tartışmaya açılması ise Türkiye'nin İstanbul-Çanakkale Boğazları ile Marmara Denizi üzerindeki mutlak egemenliğinin kaybedilmesine yol açar. Kanal İstanbul'dan vazgeçilmelidir" ifadeleri kullanılmıştı.

Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2021, 14:34
YORUM EKLE