Ne zaman mazbata alır?

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, İstanbul'da son durumu açıklayarak, iki gün sonra mazbatanın Ekrem İmamoğlu'na verileceğini söyledi

Ne zaman mazbata alır?

Halk TV'de Ayşenur Aslan'ın sorularını cevaplayan CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nun yaptığı açıklamalar özetle şöyle:

"31 Mart akşamından beri bugün 12. gündeyiz. Sadece ben değil tüm arkadaşlarım günde 2-3 saatlik uyku ile ayaktayız. Yaptığımız tek iş İstanbul halkına verdiğimiz sözü yerine getirmek. Seçim gecesi boyunca YSK'nın verilerini takip ediyorduk. Anadolu Ajansı verilerinde Ekrem İnanoğlu öne geçtiği anda veri akışını kesti. Binali Yıldırım, yanlış bilgilendirme yapıldı herhalde, ekrana çıkıp 'öndeyim' dediğinde Ekrem İmamoğlu öndeydi. Biz YSK verilerine göre sandıkların yüzde 97'si açılıp aradaki fark kapanamayacak hale geldiğinde kutlama yaptık. Binali Yıldırım'ın sonuçları bilmeden o açıklamayı yaptığını düşünüyorum. Bence kandırıldı. İyi niyetli düşünmek istiyorum ama bence kandırıldı.

İSTANBUL'DA SON DURUM

Son durum şu anda 12 sandık kuruluyla Maltepe'de sayım devam ediyor. An itibariyle 605 sandık kaldı. Yani 1.5-2 gün içinde sayımlar bittiğinde seçim tamamlanmış olacak. Pazara kadar bitecek. Bir ufacık not... Esenyurt'ta Büyükşehir ile ilgili değil Meclis üyeleriyle ilgili yeniden sayım yapılacak. Şu ana kadar tüm oyların yüzde 97.8'i sayıldı. Oran vermek istemiyorum ama geçersiz oylar sayılıyor denilerek oyların çoğu sayıldı. 13 bin 963 fark var. Sayarak kapatamayacaklarını gördüler.

Büyükşehir'in bugün itibariyle tüm oyların 97.8'i sayıldı. Neredeyse tamamı sayıldı. İmamoğlu ile Yıldırım arasında fark şu an 13.963. Sayarak kapatamayacaklarını gördüler" dedi.

İKİ GÜN SONRA MAZBATA ALINIR

YSK'daki hakimlerin topluma karşı duyarlı karar vereceklerine inanmak istiyorum. Vatandaş, İstanbul'da seçimi kazananın Ekrem İmamoğlu olduğunu biliyor. YSK'da kendi hukuksal gerekçelerini ortaya koyarak yeniden seçim kararı vermeyecek. İki gün sonra Maltepe'deki durum netlik kazanınca mazbata alınır. Bu benim öngörüm. Halk ile inatlaşan kaybetmeye mahkumdur. Tek adamlığın tescillendiği andır bu an. Seçimi kendi koltuklarını korumak için yapıyorlar. Seçimin tekrarlanması durumunda şu sonuç çıkarılabilir. Kendileri kazanıncaya kadar seçim yapacaklardır.

Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2019, 12:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER