Siyasette Erdoğan'ın adaylığı tartışması

TBMM Başkanı Şentop, "Cumhurbaşkanı'nın üçüncü kez adaylıkla ilgili sorunu yok. Zaten ikinci adaylığı. Ben bu konuda bir makale yayınlayacağım" dedi

Siyasette Erdoğan'ın adaylığı tartışması

CiddiGazete- Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop, "Cumhurbaşkanı'nın üçüncü kez adaylıkla ilgili sorunu yok. Hukuken hiçbir tartışma yoktur. Üç değil, iki kez adaylık söz konusudur. Hukuki boyutuyla ilgili olarak akademik çalışmayı ben yayınlayacağım. Bu konuda bir makale yayınlayacağım. Hukuki sorun olmayacağını, tartışmaların bilgi eksikliğinden kaynaklandığını söyleyebilirim" diye konuştu.

DEVLET BAHÇELİ'DEN DE AÇIKLAMA

Öte yandan Cumhur İttifakı ortağı Devlet Bahçeli de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tekrar aday olamayacağı yönündeki tartışmalara değindi.

Bahçeli bugün Kızılcaham’da yaptığı açıklamada özetle şunları söyledi:

“Bir defa bu iddianın yasal ve anayasal hiçbir temeli, hiçbir nesnel gerçekliği yoktur. Sayın Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk Cumhurbaşkanı’dır ve tekrar aday olmasının önünde de herhangi bir engel bulunmamaktadır.

Şayet bu maksatlı ve mesnetsiz tartışma genişletilip, Sabih Kanadoğlu ve buna benzer kuşkulu isimler ortamı germeye kalkışırlarsa üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmekten kaçınmayız, çekinmeyiz, geri durmayız.

Nitekim Cumhurbaşkanı’nın en az üç dönem seçilebilmesi amacıyla gerekli yasal düzenlemenin yapılmasına var gücümüzle çalışır, bunu da başarırız.

Hiç kimse bulanık suda balık avlamasın, kutuplaşmadan rant devşirmenin hevesine kapılmasın, Sayın Erdoğan’ın önünü keseceğini zannetmesin, ham hayal peşinde de koşmasın.”

Güncelleme Tarihi: 08 Şubat 2022, 07:47
YORUM EKLE