Soylu: Yangınla ilgili 2 kişi gözaltında

Yangın felaketinin yaşandığı Hatay'ı ziyaret eden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, soruşturma kapsamında 2 kişinin gözaltında olduğunu, soruşturmanın devam ettiğini duyurdu

Soylu: Yangınla ilgili 2 kişi gözaltında

CiddiGazete- İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Hatay'daki yangının ardından geldiği ilde soruşturmaya dair detaylar paylaştı. İlgililerden soruşturmanın son duruma dair bilgiler alan Soylu, "Şu anda 2 kişi gözaltında. Soruşturmalar sürdürülüyor. Bir sonuca ulaşılırsa kamuoyuyla paylaşırız" dedi.

"UCUZ ATLATILDI"

Bakan Soylu açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

- Atacağımız adımlar ne kadar çabuk olursa, buradaki vatandaşlarımızla birlikte rahat bir şekilde atlatmış oluruz düşüncesindeyiz. Bakan yardımcımız ve valimizle yaptığımız değerlendirmelerde bana ucuz atlattığımızı söylediler.

- Çünkü meskûn mahale sıçraması bizim için daha büyük bir felaket oluşturabilirdi. Bundan sonra alacağımız tedbirlerle bir daha böyle meselelerle karşılaşmayız.

- Vatandaşlarımız bu olayı bir vesile kılarak; ormanlar bizim emanetimiz, tarihi, coğrafya ve inancımızın emaneti. Buralarda piknik, gezinti yaparken çok dikkatli olmak gerekir.

- Yapılacak en küçük ihmal, telafisi mümkün olmayan sonuçlarla karşı karşıya bırakır. Dikkatli olmalıyız düşüncesindeyim.

"2 KİŞİ GÖZALTINDA, SORUŞTURMA SÜRÜYOR"

Şu an 2 kişinin gözaltında olduğunu, soruşturmanın sürdüğünü belirten Soylu, "Bir sonuca ulaşılırsa kamuoyu ile paylaşırız" dedi.

Yangınla ilgili sosyal medya paylaşımı yapan 4 kişiden 2'si’nin yurt dışında olduğunu, 2’sinin ise yurtiçinde tespit edilerek gözaltında alındığını açıklayan Soylu, şöyle devam etti:

- Yurt içindekiler gözaltına alındı. Yurtdışındakilerle ilgili gerekli suç duyuruları oluşturuluyor. Mahkeme kararları alınıyor. Türkiye'ye girdikleri zaman da gerekli adli mercilerin talimatları hemen uygulanıyor.

- Bu olay; terör örgütünün hadisesi olup olmadığı tahkikat sonucu ortaya çıkacaktır ama sosyal medya üzerinde Türkiye'de huzursuzluk oluşturmaya çalışanlar var. Bu tahrike kapılmamalı.

"TERÖR ÖRGÜTÜNÜN TALİMATLARI VAR"

- 1 Ocak'tan bu yana "Ateşin Çocukları" da dahil olmak üzere, üstlenilen 850 olay var. Bu olayların 400 tanesi hiç yok. 300'ü başka sebeplerle kaynaklandığı tespit edilmiş,

- Yaklaşık 90 tanesinin soruşturması devam ediyor. 22 tanesinin terör örgütü PKK ile irtibatlı olabileceği konusunda tespitler var. Bizim görevimiz bir tane dahi yaptırmamaktır.

- Terör örgütünün böyle bir propagandası var, rakamlarla kamuoyu ile paylaşmak istedim. Bizim bu konudaki tahkikat devam ediyor.

- Yangının nedeni tahkikatlarla ortaya çıkacak. Terör örgütü PKK'nın ormanların yakılması konusunda talimatları var.

Güncelleme Tarihi: 12 Ekim 2020, 17:56
YORUM EKLE