SP'den 'af' açıklaması

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, MHP'nin TBMM'ye sunduğu af teklifine ilişkin konuştu. "Vatandaşın vatandaşa karşı işlediği suçları devletin affetme hakkı da yetkisi yoktur" diyen Karamollaoğlu, "Şahısları doğrudan doğruya ilgilendirmeyen suçları devletin affedebilir" dedi

SP'den 'af' açıklaması

MHP'nin TBMM'ye sunduğu af teklifini Saadet Partisi Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında değerlendiren Saadet Partisi Lideri Temel Karamollaoğlu, "Devlet kendisine yönelik suçları affedebilir. Daha doğrusu genel olan, şahısları doğrudan doğruya ilgilendirmeyen suçları affedebilir. Vatandaşın vatandaşa karşı işlediği suçları devletin affetme hakkı da yetkisi de yoktur." ifadelerini kullandı.

Af konusunda bizim temel ilkelerimiz var

Milliyetçi Hareket Partisi'nin (MHP) TBMM'ye sunduğu af teklifini değerlendiren Karamollaoğlu, her ne kadar şartlı salıverme olarak adlandırılsa da konunun bir af teklifi olduğunu söyledi.

Karamollaoğlu, "Af konusunda bizim temel ilkelerimiz var. Devlet kendisine yönelik suçları affedebilir. Daha doğrusu genel olan, şahısları doğrudan doğruya ilgilendirmeyen suçları affedebilir. Vatandaşın vatandaşa karşı işlediği suçları devletin affetme hakkı da yetkisi de yoktur." diye konuştu.

Bizim de diyecek bir şeyimiz yok

Yerel seçimler öncesinde Ak Parti ile MHP arasında yapılan ittifak görüşmelerinin sorulması üzerine Karamollaoğlu, Ak Parti ile MHP'nin yerel seçime ittifak yaparak gireceklerini ve bunun genel bir ittifak olduğunu belirtti.

Karamollaoğlu, her iki partinin de büyükşehirler üzerinde görüştüğünü anımsatarak, "Ben bunu garipsemiyorum. Böyle bir anlayışın içine girmişler ama şu nokta önemli; yürütmede her zaman paralel düşünmüyor olabilirler farklı kanaatleri olabilir. Bu şimdilik seçimlerle ilgili bir ittifak olarak gözüküyor ve burada da kararlı gözüküyorlar. Bizim de diyecek bir şeyimiz yok." dedi.

Çıksa ne olur çıkmasa ne olur?

Büyük Birlik Partisi'nin (BBP) yeni dönemde TBMM'ye sunmayı planladığı idam cezası teklifine destek verip vermeyecekleri sorusuna ise Temel Karamollaoğlu, şöyle cevap verdi:

"Şu anda idam konusunun Türkiye'nin gündeminde olup olmamasının bile kimseye bir faydası yok. Bu sadece kamuoyuna yönelik bir yaklaşımdan ibaret. Çıksa ne olur çıkmasa ne olur? Gündemimizin idam konusu olduğunu zannetmiyorum."

YORUM EKLE