TCMB Başkanı görevden alındı

Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal görevden alındı. Uysal’ın yerine Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal atandı

TCMB Başkanı görevden alındı

CiddiGazete- Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile TCMB Başkanı Murat Uysal görevinden alındı. Uysal’ın yerine Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal atandı.

Naci Ağbal’dan boşalan Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı görevine İbrahim Şenel getirildi.

Merkez Bankası Başkanlığı'na atanan Ağbal, 64. ve 65. hükümetlerde Maliye Bakanlığı yaptı.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Kurulu Üyeliğine ise eski Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi'yi atadı.

MURAT UYSAL, ÇETİNKAYA'NIN YERİNE ATANMIŞTI

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, görev süresinin dolmasına yaklaşık 10 ay kala görevinden alınmış, yerine dönemi Başkan Yardımcısı Murat Uysal atanmıştı.

Uysal, Çetinkaya'nın ardından görevinden alınan ikinci Merkez Bankası Başkanı oldu.

NACİ AĞBAL KİMDİR?

Naci Ağbal, 1968'de Bayburt'ta doğdu. İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü'nden mezun olan Ağbal, İngiltere Exeter Üniversitesi İş İdaresi Genel İşletme Yönetimi (MBA) Programı'nda yüksek lisans eğitimini tamamladı.

Maliye Bakanlığında müfettiş, teftiş kurulu başkan yardımcılığı, Gelirler Genel Müdürlüğünde daire başkanlığı ve bakan danışmanlığı görevlerinde bulunan Ağbal, 2006-2009 yılları arasında Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü, 2009-2015 yılları arasında ise Maliye Bakanlığı Müsteşarlığı yaptı.

Naci Ağbal, 2004-2006 yıllarında TÜPRAŞ Yönetim Kurulu Üyeliği, 2006'da PETKİM AŞ Yönetim Kurulu Üyeliği, 2006-2015 yıllarında Türk Hava Yolları (THY) AŞ Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulundu. 2008-2015 yıllarında Yüksek Öğretim Kurulu Üyeliği ile Uluslararası Ahmed Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyet Üyeliği yaptı.

7 Haziran 2015 Milletvekili Genel Seçiminde AKP Bayburt Milletvekili olarak TBMM'ye giren Ağbal, 1 Kasım 2015 Milletvekili Genel Seçiminde de yine Bayburt'tan milletvekili seçildi. Ağbal, AKP MKYK üyeliği ile MYK üyesi olarak Ekonomi İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. 64. Hükümette Maliye Bakanı olarak görev aldı. 65. Hükümette tekrar Maliye Bakanı olarak atandı.

Son olarak Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı görevini yürüten Naci Ağbal, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Merkez Bankası Başkanlığına atandı.

İngilizce bilen Ağbal, evli ve 2 çocuk babası.

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2020, 00:10
YORUM EKLE