Ümit Özdağ olayında flaş gelişme

Ankara 1. Asliye Hukuk Mahkemesi, İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ'ın İyi Parti'ye dönmek için açtığı davanın gerekçeli kararını bugün taraflara gönderdi... Şimdi ne olacak?

Ümit Özdağ olayında flaş gelişme

CiddiGazete- İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu'yla ilgili değerlendirmelerinin ardından, "Genel Başkan Meral Akşener" ve "Teşkilat Başkanı Koray Aydın"ı "eleştirdiği" öne sürülerek İyi Parti'den çıkartılan İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ, karara itiraz ederek dava açtı.

Siyasi Partiler Kanunu'nda öngörülen 30 günlük yasal sürecin 28. günü yapılan duruşmada Ankara 1. Asliye Hukuk Mahkemesi, Ümit Özdağ'ın disipline sevk gerekçesiyle, disiplin kurulunda alınan ihraç kararı arasında farklılık olduğunu belirterek, İyi Parti Merkez Disiplin Kurulu'nun kararını yerinde bulmadı.

Mahkemenin usul yönünden bozduğu ihraçın gerekçeli kararı bugün taraflara iletildi.

SEVK VE İHRAÇ GEREKÇELERİ FARKLI

Gerekçeli kararda, dikkat çeken şu ifadeler yer aldı:

Siyasi partilerin; demokrasilerin vazgeçilmez unsuru olduğu ve parti içi düzenlemeleri ve çalışmalarının demokrasi ilkeleri uygun olması gerektiği anayasal bir kriterdir. Bu kapsamda davacının disipline sevk gerekçesi ile hakkındaki soruşturma seplerinin farklı olması ve ayrıca tesis edilen karardaki gerekçelerin de farklı olması; usule ve şekli denetim makamı olan Mahkememizece hukuka aykırı kabul edilmiş, varılan kanaat gereğince ilk iddianın değerlendirmesine gerek kalmaksızın, aşağıdaki şekilde karar verilmesi gerekmiştir."

İTİRAZ YOLU KAPALI

Siyasi Partiler Kanunu’nun 57. maddesi gereğince kesin olmak üzere verilen karar davacı vekilinin ve davalı vekillerinin yüzlerine karşı karar verildi.

ŞİMDİ NE OLACAK?

Gerekçeli kararın taraflara tebliğ edilmesinin ardından Ümit Özdağ'ın yeniden İyi Parti TBMM Grubu'na dahil edilme işlemleri yapılacak. 13 Ocak'taki duruşmadan sonra İyi Parti Genel Merkez yetkilileri, gerekçeli kararın beklendiğini söyleyip, Özdağ'ı İyi Parti milletvekili olarak TBMM'ye yeniden bildirme işlemi başlatmamıştı.

Şu anda Meclis'te 36 milletvekiliyle temsil edilen İyi Parti, Ümit Özdağ'ın dahil edilmesiyle 37 milletvekiline çıkacak.

ÖZDAĞ'IN AVUKATI UĞUR TARHAN'DAN İLK AÇIKLAMA

Ümit Özdağ'ın avukatı İyi Parti Kurucular Kurulu Üyesi ve Merkez Disiplin Kurulu eski üyesi Uğur Tarhan, gerekçeli kararın taraflara tebliğiyle ilgili sosyal medya hesabından açıklama yaptı. Tarhan'ın gelişmeyle ilgili yaptığı değerlendirme şöyle:

- Ümit Özdağ'ın ihraç kararının iptali davasında Ankara 1. Asliye Hukuk Mahkemesi, gerekçeli kararını yazarak UYAP sistemine kaydetti.

- Karar kesin nitelikte olduğu için, İYİ Parti'ye tebliğ edilmesinin ardından Ümit Hoca'nın partiye üyelik işlemi tesis edilecektir.

- Hayırlı olsun.

İŞTE MAHKEMENİN 8 SAYFALIK GEREKÇELİ KARARI

SAYFA: 2

SAYFA: 3

SAYFA: 4

SAYFA: 5

SAYFA: 6

SAYFA: 7

SAYFA: 8

Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2021, 13:04
YORUM EKLE