Yavaş önerdi, ODTÜ Rektörü kaçtı!

ODTÜ'deki ağaç katliamına son verilmesi halinde, öğrenci yurdu yapma teklifi sunan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'a Mustafa Verşan Kök mesajla dönüş yaptı. Rektör mesajında, "Yetki bakanlıkta" diye yazdı!

Yavaş önerdi, ODTÜ Rektörü kaçtı!

CİDDİGAZETE

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, TÜRK-İŞ'e yaptığı ziyarette gazetecilerin, ODTÜ'deki ağaç katliamıyla ilgili sorularını da cevapladı.

Başkan Yavaş, ODTÜ’de yurt yapmak için kesilen ağaçlar nedeniyle vatandaşların ve öğrencilerin duyarlılığının dikkate alınması gerektiğini vurgulayarak, şu açıklamalarda bulundu:

“Bizler yönetici olarak her türlü sorunu konuşarak, uzlaşarak çözme iradesine sahip olmalı ve bunu becermemiz lazım. ODTÜ’de huzursuzluk var, bunları görüyoruz. Öğrenciler oradaki ağaçları kestirmemek için uğraşıyorlar. Bazı talepleri var. Öğrenciler orada Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun olmasını da istemiyorlarmış. Eğer burada böyle bir problem çıkıyorsa istediğiniz yurdu biz yapalım belediye olarak yasal yetki sınırlarımız içerisinde ve size hibe edelim dolayısıyla oradaki tartışma ortadan kalkacaktır teklifinde bulundum. 'Bir araya gelelim; bu işi halledelim' dedim. Rektör bey bu teklife şaşırdı bunu görüşmem gerekiyor dedi. Daha sonra orada görev alan milletvekilleri ile yaptıkları görüşmede kesime ara vermişler ama daha sonra bana attığı mesajda 'Bu yetki bende değil Bakanlık’ta dedi.

'SÖZÜMÜZÜN ARKASINDAYIZ'

Bekliyoruz biz sözümüzdeyiz. Mesele ODTÜ’ye yurt yapmaksa Büyükşehir Belediyesi, Çankaya Belediyesi, Yenimahalle Belediyesi biz yan yana gelebiliriz. Arzu eden başka belediyeler de katılabilir. Oraya öğrencilerin ihtiyacı olan yurdu yapmaya hazırız ve ODTÜ yönetimine hibe etmeye de hazırız. Problem üretmek kolay, çözmek zor iş. Polisiye vakaları artmadan, Türkiye’de ve Ankara’da huzursuzluk olmadan uzlaşarak çözebileceğimize inanıyoruz. Konuşarak çözülmeyecek hiçbir şey yok."

TÜRK-İŞ’TEN BAŞKAN YAVAŞ’A TEŞEKKÜR

TÜRK-İŞ’e uzun süredir iade-i ziyarette bulunmayı istediğini ifade eden Başkan Yavaş, TÜRK-İŞ’in Türkiye’nin en önemli sendikası olduğunun altını çizdi.

Genel Başkanı Ergün Atalay ise Başkan Yavaş’a göreve gelir gelmez personelin sendika seçme özgürlüğü konusunda yayımladığı genelge nedeniyle de teşekkür etti. Çalışanların sendikal haklarının sonuna kadar takipçisi olacaklarını belirten Başkan Yavaş, şöyle konuştu:

"Hangi alanda olursa olsun kişilerin iradesine baskı yapmayı kendimize yakıştıramıyoruz. Herkes artık 21. yüzyılda sendikasını başka seçeceği ne varsa kendisine seçmen olarak veya birey olarak hak tanınıyorsa bunu fesada uğratacak her şeyden kaçınmamız gerekiyor. Bir genelgemiz yayınlandı ve bu da duyuldu. İnşallah başka yerlerde herkese aynısı yapılır. Bir başka belediyede aynı baskı yapıldığı zaman aynı sendika sesini çıkartmayabiliyor. Bu saatten sonra artık herkes kendi sendikasını kendi seçsin. Kendi kararını kendi versin. Her konuda işin sahibine başvurmak lazım. Bunda da samimiyiz en ufak bir şikayet gelirse de, işçilere baskı yapıldığı zaman hemen müdahale ediyoruz."

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2019, 19:41
YORUM EKLE