Yıldırım: 3600 ek gösterge zor bir düzenleme

AKP Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, 3600 ek göstergeye ilişkin, “Zor bir düzenleme ve inşallah beklentileri karşılayacak şekilde bir sonuca vardırılır” dedi

Yıldırım: 3600 ek gösterge zor bir düzenleme

CiddiGazete- AKP Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, Memur-Sen Erzincan İl Temsilciliği Teşkilat Buluşması'na katıldı.

Burada yaptığı konuşmada 3600 ek gösterge konusuna değinen Yıldırım şunları kaydetti:

"Çalışanlar, memurlarımız, işçilerimiz, sözleşmeler tabi gönlümüz arzu eder ki burada bir sadeleştirme yapılabilsin, çalışanların statüleri, mevzuatları birleştirilebilsin. Bunun için de mücadele ediliyor, belirli mesafeler de alındı. Bundan sonra elbette ki bu yönde müşterek çalışma devam edecek. Elbette uzun süreden beri gündemimizde olan 3600 diye tanımlanan mesele, Çalışma Bakanlığımızın yoğun gündemi olarak devam ediyor ve artık bir sonuçlandırma aşamasına yaklaşıyoruz. Bunun birçok etapları var. Zor bir düzenleme ve inşallah beklentileri karşılayacak şekilde bir sonuca vardırılır. İster devlet tarafında ister devlete hizmet eden memur, işçi veya özel sektörde işveren veya işçi çalışan tarafında olalım, bu ülke bizim. Bu ülkenin geleceği hepimizin. İmkanlarımız kısıtlı, ihtiyaçlarımız sınırsız."

SALGIN, SAVAŞ, ENFLASYON

Coronavirüs salgını bittikten sonra Rusya-Ukrayna savaşının başladığını hatırlatan Binali Yıldırım, savaş nedeniyle doğalgaz fiyatlarının 10 kat, petrol fiyatlarının ise 2,5 kat arttığını ifade etti.

Bu gelişmelerin enflasyonu tetiklediğine dikkat çeken Yıldırım, "Enflasyon, insanların refahından, cebinden imkanlarını alan bir ejderha gibidir. Enflasyon ile mücadele etmek esastır ama bunun zamana yayılması gerekir. Bugün dünyada birçok ülke bir numaralı sorun olarak önüne enflasyonu koydu. Bunun için de düzenlemeler yapıyorlar, parasal politikalarda değişikliğe gidiyorlar. Bizim de hükümetimizin de bir numaralı sorunu ve gündemi enflasyondur" diye konuştu.

Yıldırım, ülkenin genel ekonomik göstergelerinin her kesimi kapsayacak şekilde normalleşmesinin ve her şeyin yerli yerine oturmasını sağlamanın önemli olduğunu anlatan Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

'ÜSTESİNDEN GELECEĞİZ'

"Anormal geçen 2 yıllık bir süreçten sonra elbette ki bunların yaşanacağını biz öngördük. Gerekli tedbirlerimizi alıyoruz ve bundan sonra da alınmaya devam edilecek. Şartlar ne olursa olsun, eldeki imkanlar sonuna kadar kullanılarak enflasyonun doğurduğu mahrumiyetleri ve hayat pahalılığı kaynaklı sıkıntıları eldeki imkanlarla hafifletecek tedbirler üzerinde de Sayın Cumhurbaşkanımız ve kabinesi çalışıyor, kafa yoruyor. Her Bakanlar Kurulu toplantısı sonunda yeni tedbirler kamuoyu ile paylaşılıyor. Bundan sonra da bu ve buna benzer çalışmalar devam edecek. Bu sıkıntıları biz geçmişte de yaşadık. 2008'de, 17-25 Aralık'ta ve 15 Temmuz'da yaşadık ve hepsinin üstesinden geldik. İnşallah bunların da üstesinden geleceğiz ve güzel günleri hep birlikte ihya etmeye devam edeceğiz."

'DÜNYANIN ÇİVİSİ ÇIKTI'

Salgın nedeniyle son iki yılda sıkıntılar yaşandığına işaret eden Yıldırım, "Son iki yıl bırakın Türkiye'yi dünyanın çivisi çıktı, düzeni bozuldu. Normal şartlar ortadan kayboldu. Üretim zinciri koptu, çalışma hayatı, sosyal hayat sekteye uğradı ve özellikle pandemi dolayısıyla ülkelerde iş gücü üretimden koptu. Hizmette sanal ortama yönelme başladı ve sağlık meselesi bir numaralı küresel sorun haline geldi" şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2022, 13:52
YORUM EKLE