YSK’nın gerekçeli kararı tamam

YSK, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin iptaline ilişkin gerekçeli kararın yazımını tamamladı. Kararın 200 sayfanın üzerinde olduğu öğrenildi

YSK’nın gerekçeli kararı tamam

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerinin iptaline ilişkin gerekçeli kararının yazımını tamamladı. Gerekçeli kararın, aralarında YSK Başkanı Sadi Güven’in de bulunduğu 4 üyenin muhalefet şerhini yazmasının ardından kamuoyu ile paylaşılacağı ve 200 sayfayı geçtiği kaydedildi.

YSK, AKP ve MHP’nin olağanüstü itirazları çerçevesinde yapılan başvuruları değerlendirerek, 6 Mayıs’ta İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin yenilenmesine karar verdi. Beş saati aşkın süren toplantıda oylamaya 11 kurul üyesi katıldı. YSK Başkanı Sadi Güven’in de arasında bulunduğu 4 üye karara ret oyu kullandı. İstanbul Büyükşehir Belediye seçimlerinin yenilenmesi kararı 4’e karşı 7 oyu ile alındı.

Kurul, iptale ilişkin kısa kararını açıklamıştı.

Kararda, "Bir kısım sandık kurullarının ilçe seçim kurullarınca kanuna aykırı oluşturulması ve bu hususun da seçim sonucuna müessir olması nedeniyle 31 Mart 2019 tarihinde yapılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptaliyle yenilenmesine, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı mazbatasının iptaline, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yenileme seçiminin 23 Haziran 2019 tarihinde yapılmasına, kanuna aykırı sandık kurulu görevlendirmelerini yapan ilçe seçim kurulu başkan ve üyeleri ile seçim müdürleri ve diğer sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunulmasına oy çokluğuyla karar verilmiştir" denilmişti.

200 SAYFANIN ÜZERİNDE GEREKÇELİ KARAR

Kurul İstanbul kararına dair tartışmaların devam ettiği sürede henüz sonuca ilişkin gerekçeli kararını açıklamadı. Kurul, gerekli tasnif ve imza işlemlerinin akabinde gerekçeli kararı kamuoyu ile paylaşacak. Gerekçeli kararın 200 sayfanın üzerinde olduğu öğrenildi.

Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2019, 15:07
YORUM EKLE