Zafer Partisi seçime girebilecek mi?

Zafer Partisi Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali Çolak, ciddigazete.com'a yaptığı açıklamada, seçime girme yeterliliği ile ilgili soruya cevap verdi

Zafer Partisi seçime girebilecek mi?

CiddiGazete- 26 Ağustos'ta kurulan Zafer Partisi, seçim vizesi alabilmek için il teşkilatlarında kritik eşiğe geldi.

Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali Dinçer Çolak, ciddigazete.com'un sorularına verdiği cevapta, yaklaşık 2.5 aylık süreçte kurulan il başkanlıklarının sayısını açıkladı.

Siyasi Partiler Kanunu'nun 36. maddesindeki, "siyasi partilerin seçimlere katılabilmesi için illerin en az yarısında oy verme gününden en az 6 ay önce teşkilat kurmuş ve büyük kongresini yapmış olması" gerektiği koşulunu hatırlatan Ali Çolak, il teşkilatı kurması için yetki belgesi verilen kurucu il başkanı sayısının 38'e yükseldiğini söyledi.

En geç önümüzdeki bir ay içinde seçime girme yeterliliği için gerekli il sayısına ulaşacaklarını vurgulayan Çolak, "Tüm Anadolu'yu karış karış gezerek partili arkadaşlarımızla istişare yapıyoruz. Ardından bunları genel başkanımız sayın Ümit Özdağ'la değerlendirerek yetki belgelerini veriyoruz. Bugüne kadar yetki belgesi verilen kurucu il başkanı sayısı 38... Kurucu il başkanlarımız da ilçelerdeki teşkilatlarımızı süratle yapılandırmaya başladı. Ardından büyük kurultayımızı yaparak süreci tamamlayacağız. Yagıtay'ın açıklayacağı ilk 'seçime girmeye hak kazanan siyasi partiler' listesinde Zafer Partisi'nin de ismi olacak" dedi.

Güncelleme Tarihi: 19 Kasım 2021, 23:59
YORUM EKLE