Zaman'ın sahibi Haliç'e ortak oldu!

Türkiye ile Katar arasında imzalanan "Haliç Projesi"nde, FETÖ'den kapatılan Zaman Gazetesi'nin ortağı Fettah Tamince de yer aldı!

Zaman'ın sahibi Haliç'e ortak oldu!

CiddiGazete- Rixos Otelleri'nin sahibi Fettah Tamince, bir dönem Fetullahçılar içerisinde yer aldığını itiraf etti ve "FETÖ üyeliği"nden hakkında bugüne kadar dört soruşturma açıldı.

FETÖ'nün yayın organı kapatılan Zaman Gazetesi'nin ortaklarından olan Fettah Tamince, hakkındaki FETÖ soruşturmalarından kurtarılmasıyla sık sık gündeme geldi.

Tamince, Türkiye ve Katar arasında Beştepe'de yapılan anlaşma masasında kendisine yer buldu!

FETÖ'den kapatılan Zaman Gazetesi'nin ortaklarından Tamince, kişisel Instagram hesabından söz konusu toplantının fotoğrafını paylaşarak, "Sn. Cumhurbaskanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Katar Emir’i Seyh Temim Bin Hamed El Sani’nin huzurlarında Katar Devlet Yatırım Fonu ile Tersane İstanbul projemizde birlikte yatırım yapma protokolünü imzaladık, hayırlı olur inşallah" dedi.

İŞTE FETÖ SORUŞTURMASINDA SAVCIYA ANLATTIKLARI!

Fettah Tamince, Antalya Cumhuriyet Savcısı Sinan Tür tarafından alınan ifadesinde FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'le tanıştırılmasını şöyle anlattı:

- 2002 yılından sonra ismini hatırlayamadığım cemaat üyesi olan şahıs bana "hocaefendi" olarak adlandırdıkları Fetullah Gülen ile tanıştırmak istediklerini söyledi.

- Ben de zaten sürekli olarak ABD'ye gidip geliyordum.

- ABD'de bir iş seyahati sırasında bir işadamı olan arkadaşımla Pensilvanya'ya gidip Gülen'le tanıştım.

"2002'DEN SONRA AKP'YE YAKINDIM"

- 2002 yılından sonra yeni kurulan AKP hükümetine yakın oldum.

- Hükümette olan ilişkilerimi gören cemaat üyeleri bana daha fazla yakınlık göstermeye, itibar etmeye başladılar.

- Bu süre içinde cemaatin kurumlarında konuşmacı olarak katıldım.

- ABD'ye gittiğim bazı zamanlarda Gülen'i ziyaret ettim. Kendilerini İslam'a hizmet ettiği düşüncesiyle ziyaret etmiştim.

"25 ARALIK'I GÖRÜNCE DEĞİŞTİM!"

- 25 Aralık 2013'te gözaltına alınacağını öğrendiğim bu ülkenin kalkınmasında büyük katkıları olan, ticaret ve iş ilişkilerini, yaşayış şekillerini bildiğim ortağım olan Mehmet Cengiz, Latif Topbaş, Abdullah Tivnikli, Fatih Saraç'ın isimleri görünce ben yıllarca istemeyerek de olsa yanlış işler içinde olan insanlara destek vermiş olduğumu anladım.

GÜLEN'İ ZİYARET ETTİ

İşadamı Fettah Tamince savcıya verdiği ifadesinde, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'i zaman zaman ABD'de ziyaret ettiğini, 17-25'ten sonra yapıdan ayrıldığını söyledi.

"16 YIL SONRA ÖĞRENDİM!"

Gelen talimatla üniversite kuruluşunda yer aldığını belirten Tamince şu ifadeleri kullandı:

- Bu yapıya ait Gaye Vakfı'nın 1996 yılı içinde kurucularından biri olduğum, 2012 yılında Uluslararası Antalya Üniversitesi'ni kurarken öğrendim.

- Bir gün cemaatin Antalya sorumlusu Tahsin Hoca beni arayarak Antalya ilinde özel bir üniversite yapılmasına, 10 kişiyle birlikte dahil olmamı istedi.

- Bu teklifi kabul ettim.

- Kuruluş aşamasında kişi başı yıllık 500 bin lira bir bedel konuldu.

- Ancak süreç içinde arkadaşlar vaat ettikleri paraları ödemedi.

- Üniversite kuruluşundaki maddi kaynağın yüzde 95'ini ben karşıladım.

OSMAN KAÇMAZ DAVA AÇTI

Fettah Tamince'nin ifadesinin ardından Sincan Ağır Ceza Mahkemesi eski Başkanı Osman Kaçmaz, üniversite yapımı için toplanan 190 milyon lira ve 120 milyon doların "kayıp" olduğu iddiasıyla savcılığa suç duyurusunda bulundu.

Güncelleme Tarihi: 27 Kasım 2020, 21:51
YORUM EKLE