700 dolara coronavirüs ilacı!

ABD merkezli Merck ilaç firması, coronavirüse karşı geliştirdiği yeni ilacın piyasa fiyatının 700 dolar (yaklaşık 6 bin 200 TL) olacağını açıkladı

700 dolara coronavirüs ilacı!

CiddiGazete- Uzmanların coronavirüs ile mücadelede potansiyel bir atılım olarak gördüğü, ABD merkezli Merck & Co tarafından geliştirilen antiviral hapın virüse yakalananlarda ölüm veya hastaneye yatma riskini yarıya indirdiği ortaya çıkmıştı.

ABD'de izinleri için başvuru yapılan "molnupiravir" adlı ilacın fiyatının, 700 dolar (yaklaşık 6 bin 200 lira) olduğu açıklandı. Coronavirüse karşı ilk oral yoldan ilaç olarak alınan Molnupiravir'in, tüm varyantlara karşı etkisi olduğu açıklanırken, hastaneye yatmayı ve ölüm riskini yarıya düşürdüğü belirlendi.

HASTANEYE YATIŞ VE ÖLÜM ORANINI YARI YARIYA AZALTIYOR İDDİASI

Merck'in yaptığı araştırmada, semptomları ortaya çıktıktan sonraki 5 gün içinde "molnupiravir" ilacını alan deneklerin, "plasebo" alanlara göre hastaneye yatma ve ölüm oranının yarı yarıya azaldığı açıklandı.

Johns Hopkins Sağlık Güvenliği Merkezi kıdemli araştırmacısı Amesh Adalja, "Hastaneye yatış riskini bu derece etkileyebilecek bir oral antiviral tablet tüm oyunun kurallarını değiştirir” ifadelerinde bulundu.

Mevcut tedavi seçenekleri arasında Gilead Sciences Inc’in (GILD.O) aşılanmış antiviral remdesivir ve jenerik steroid deksametazon ilaçlarının yer aldığı ifade edilirken, bunların genellikle hastaneye yatış sonrası hastaya verildiği bilgisi paylaşıldı.

"OYUNUN KURALLARI TAMAMEN DEĞİŞEBİLİR"

Merck CEO'su Robert Davis Reuters'e verdiği demeçte, "Bu, covid-19'un nasıl yönetileceği konusundaki bakış açımızı değiştirecek" dedi.

Johns Hopkins Sağlık Güvenliği Merkezi kıdemli araştırmacısı Amesh Adalja da "Hastaneye yatış riskini bu derece etkileyebilecek bir oral antiviral oyunun kurallarını tamamen değiştirecek" ifadelerini kullandı.

Merck’in hisselerinin, faz 3 denemeleri sonunda yüzde 9 oranında arttığı belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2021, 13:18
YORUM EKLE