Dünya Sağlık Örgütü'nden flaş karar

Dünya Sağlık Örgütü, coronavirüsü küresel salgın ilan etti

Dünya Sağlık Örgütü'nden flaş karar

CiddiGazete- Tüm dünyanın gündemi haline gelen Corona Virüsle ilgili son dakika haberleri gelmeye devam ediyor. Dünya Sağlık Örgütü, yeni tip coronavirüsün (Kovid-19) küresel salgın (pandemi) olarak nitelendirilebileceğini duyurdu

DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, örgütün Cenevre'deki merkezinde yaptığı basın toplantısında Kovid-19'a ilişkin açıklamalarda bulundu.

İki hafta içinde, Çin dışında Kovid-19 vaka sayının 13 kat, etkilenen ülke sayısının da 3 kat arttığını aktaran Ghebreyesus, Kovid-19 için bölgeler ve gruplar üstü, dünyayı saran salgın anlamına gelen "pandemi" kararını açıkladı.

Ghebreyesus, DSÖ'nün salgını 24 saat boyunca değerlendirdiğini ve virüsün yayılma ve şiddetinden derin endişe duyduklarını ve virüse karşı yeteri kadar harekete geçilmediğini vurgulayarak, "Bundan dolayı Kovid-19'un bir pandemi olarak nitelendirilebileceği değerlendirmesini yaptık" diye konuştu.

Pandeminin hafif ve dikkatsizce kullanılan bir kelime olmadığını vurgulayan Ghebreyesus, "Yanlış kullanılması durumunda mantıksız korkuya, mücadelenin bittiğine dair haksız kabullenmeye ve gereksiz acı ve ölüme yol açan bir kelimedir" değerlendirmesinde bulundu.

Güncelleme Tarihi: 12 Mart 2020, 14:29
YORUM EKLE