Fransa'da Cuma Namazı iptal

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, coronavirüs nedeniyle eğitim kurumlarının 16 Mart'tan itibaren kapatılacağını söyledi. Macron ayrıca, Cuma Namazı ve pazar ayinlerinin de iptal edildiğini duyurdu

Fransa'da Cuma Namazı iptal

CiddiGazete/Tahsin Tek/Paris- Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, yeni tip coronavirüs (Kovid-19) salgınının şiddetini artırmasıyla birlikte alınacak önlemlere ilişkin açıklamada bulundu.

Macron, coronavirüs salgınının Fransa'nın son yüzyılda gördüğü en ciddi sağlık krizi olduğunu belirtti.

Fransa Cumhurbaşkanı, ülke çapındaki tüm eğitim kurumlarının 16 Mart'tan itibaren kapatılacağını söyledi.

Ülkedeki şirketlerin çalışanlarına evden çalışmaları yönünde izin vermelerini isteyen Macron, ilgili makamların uygulanan tedbirlerden etkilenen kurumların masrafların karşılayacağını da sözlerine ekledi.

Salgına rağmen ülke genelindeki toplu taşıma hizmetlerinin sürdürüleceğini kaydeden Macron, ülke vatandaşlarına zorunlu olmadıkça yurtiçi seyahatlerden kaçınmalarını tavsiye etti.

"Coronavirüsün pasaportu yok" diyen Macron, ülke sınırlarının önlem amaçlı kapatılmasına gerek olmadığını belirtti.

Coronvirüs salgını Avrupa genelinde yayılımını sürdürürken, son verilere göre Fransa'da 33 kişi hayatını kaybetti ve yaklaşık 2 bin vaka bulunuyor.

ABD Başkanı Donald Trump da dünkü açıklamasında Avrupa'dan tüm sehayatlerin 30 günlüğüne askıya alındığını açıklamıştı.

CUMA NAMAZI VE PAZAR AYİNLERİ İPTAL

Fransa'da alınan önlemler kapsamında Cuma Namazları iptal edildi. Öte yandan Hristiyanların pazar günü kilisede yaptıkları toplu ayinler de ikinci bir emre kadar yapılmayacak.

YORUM EKLE