İlk parti aşı 2 haftaya hazır!

Rusya Sağlık Bakanı Mihail Muraşko, dünyanın ilk coronavirüs aşısı olarak kamuoyuna duyurulan Sputnik V’in ilk partisinin 2 hafta içinde hazır olacağını açıkladı

İlk parti aşı 2 haftaya hazır!

CiddiGazete- Rusya Sağlık Bakanı Mihail Muraşko, ülkesinin "ilk coronavirüs aşısı" olarak kamuoyuna duyurduğu ve onay verdiği "Sputnik V" ile ilgili uluslararası eleştirileri cevapladı. Muraşko, eleştirilerin sebebinin "rekabetçilik duygusu" olduğunu ileri sürdü.

Bazı uzmanlar, insanlar üzerinde denenmeye başladıktan sonra iki aydan daha az bir sürede onay alan aşının aceleye getirildiğini, bu yüzden güvenli olmayabileceğini ifade ediyor.

BBC Türkçe’nin aktardığına göre Muraşko bu eleştirilere şöyle cevap verdi:

"Aşımızın avantajları karşısında rekabet duygusuna kapıldıkları anlaşılan bazı yabancı meslektaşlarımız, bizim tamamen temelsiz bulduğumuz bazı fikirler beyan etmeye çalışıyor."

Muraşko, Gamaleya Enstitüsü ile Savunma Bakanlığı tarafından geliştirilen aşının ilk partisinin iki hafta içinde hazır olacağını söyledi.

Kendisinin de bu aşıyı yaptıracağını belirten Muraşko, "İlk aşılar, gönüllülük esasına göre risk grubundaki doktorlara yapılacak. Bazı doktorların zaten hastalığa karşı bağışıklığı var. Bunların oranı yüzde 20 civarında ve aşıya ihtiyaçları yok" dedi.

20 ÜLKEDEN 1 MİLYAR DOZ SİPARİŞ

Önceliklerinin Rusya'nın ihtiyacını karşılamak olduğunu ifade eden Muraşko, aşının ülke dışına da gönderileceğini belirtti.

Rusya'nın aşısı Dünya Sağlık Örgütü'nün üçüncü aşamaya gelmiş aşılar listesinde bulunmuyor.

Bu listede altı aşı bulunuyor. Üçüncü "faz" olarak bilinen son aşamada aşılar çok sayıda insan üzerinde deneniyor.

Rus Tass haber ajansına göre Gamaleya Ulusal Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Araştırma Merkezi'nin Direktörü Aleksander Gintsburg, Aralık-Ocak döneminde ayda beş milyon doz aşının üretilmesinin planlandığını, bir yıl içinde ülkenin tüm ihtiyacının karşılanmış olacağını söyledi.

Rus uzmanlar, aşının insan vücudun iki yıla kadar bağışıklık kazanmasını sağlayacağını belirtiyor.

Rus yetkililer, şimdiye kadar 20 ülkeden bir milyar dozluk sipariş aldıklarını açıkladı.

Aşıyı geliştiren Gamaley Ulusal Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Araştırma Merkezi'nin Direktörü Aleksandr Gintsburg da, Aralık-Ocak döneminde en az 5 milyon doz aşının üretilmesinin planlandığını ifade etti. Gintsburg, yıl içinde aşının tüm ülkeye sağlanacağını kaydetti.

Gintsburg'a göre, merkezin aşıyı üretmek için kullandığı yöntem İngiltere, Çin ve başka ülkeler tarafından da kullanılıyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Salı günü Rusya'nın Covid-19 aşısını onaylayan ilk ülke olduğunu duyurmuştu.

Putin, yakında aşının toplu üretimine başlamayı amaçladıklarını, aşının kızına da yapıldığını söylemişti.

Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2020, 14:09
YORUM EKLE