Sinovac, Türkiye'ye lisans verdi

Sinovac'ın aralarında Türkiye'nin de olduğu 5 ülkeye aşı üretim lisansı verdiği açıklandı. Öte yandan Sinovac’ın ürettiği aşının yeni partisi Türkiye'ye ulaştı

Sinovac, Türkiye'ye lisans verdi

CiddiGazete- Sinovac CEO’su Yin Weidong Bloomberg’e verdiği söyleşide aralarında Türkiye'nin de olduğu beş ülkeye üretim lisansı verdiklerini duyurdu.

Sinovac CEO’su Yin Weidong, Türkiye ile birlikte Endonezya, Brezilya, Malezya ve Mısır'a aşıyı ülkelerinde üretme konusunda lisans verdiklerini söyledi.

Bloomberg'e konuşan Yin Weidong, Brezilya, Endonezya ve Türkiye'ye nüfusun yüzde 20'sini aşılamaya yetecek kadar aşı sağladıklarını ancak bunun yetersiz olduğunu belirterek, aşıların üretimi için lisanslama sürecine geçtiklerini ifade etti.

10 ÜLKE SEÇİLECEKTİ

Hürriyet'in aktardığına göre, Sinovac Biotech CEO'su Yin Weidong geçtiğimiz ay, her yıl düzenlenen Asya için Boao Forumu'nda yaptığı açıklamada şirketin günde 6 milyon dozdan fazla aşı ürettiğini belirtmişti.

Yin, yurtdışındaki ortak üretimin yetersiz olduğunu ekleyerek, "Mümkün olduğunca en kısa sürede teknolojiyi transfer etmek için 10 ülke seçmeyi planlıyoruz" ifadelerini kullanmıştı.

YENİ PARTİ AŞILAR TÜRKİYE’DE

Öte yandan Sinovac firmasının ürettiği CoronaVac aşısının yeni partisi Türkiye'ye ulaştı. Aşıları taşıyan uçak, sabah saatlerinde Ankara Esenboğa Havalimanı'na iniş yaptı.

Bu sevkiyat ile CoronaVac aşısı, birkaç haftalık aradan sonra tekrar Türkiye’ye ulaşmış oldu.

Çin’den gelen aşılar havalimanında gümrük işlemlerinin tamamlanmasının ardından Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Aşı ve İlaç Deposuna nakledildi.

Aşılar gerekli kontrollerin ardından Türkiye genelindeki hastanelere ve aile sağlığı merkezlerine sevk edilerek kullanıma sunulacak.

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2021, 13:35
YORUM EKLE